Urolodzy z całego świata spotkają się w Katowicach

Autor: MAK, PTU/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2017 19:27

Prawie 1000 urologów z Polski i całego świata, bezpośrednie transmisje operacji z czołowych ośrodków urologicznych, dyskusje, panele eksperckie i czas na rozmowy z pacjentami - tak zapowiada się program 47. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

Urolodzy z całego świata spotkają się w Katowicach
Prof. Piotr Chłosta, prezes PTU; FOT. Materiały prasowe

Ta najważniejsza w Polsce konferencja w całości poświęcona urologii odbędzie się w dniach 19-21 czerwca br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tegoroczny Kongres PTU będzie miał niespotykaną do tej pory, międzynarodową skalę.

- Pod sztandarem naszego stowarzyszenia spotkają się cztery najpoważniejsze organizacje urologiczne: Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU), Amerykańskie Towarzystwo Urologiczne (AUA), Międzynarodowego Towarzystwa Urologicznego (SIU) oraz ISSECAM (Mirrors of Urology), które współorganizować będą z nami sesje naukowe dotyczące najnowszych metod diagnozowania i leczenia - podkreśla prof. Piotr Chłosta, prezes PTU.

- Wybitni lekarze omówią najważniejsze problemy współczesnej urologii ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu urologii onkologicznej. Temat ten jest ogromnie istotny również ze względu na bezlitosne dla pacjentów statystyki - informują organizatorzy.

Obecnie rak gruczołu krokowego jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u mężczyzn; w Polsce notuje się rocznie ok. 9 tys. zachorowań. Eksperci poświęcą dużo uwagi nowym metodom leczenia pacjentów nie tylko z nowotworem prostaty, ale i nerki. Precyzyjnie omówią także innowacje w leczeniu chorych dotkniętych rakiem pęcherza moczowego.

- Nowością tegorocznego Kongresu będzie transmisja zabiegów operacyjnych przeprowadzanych jednocześnie z dwóch ośrodków urologicznych: Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Oddziału Urologii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Miejskiego w Toruniu - zaznacza prof. Chłosta.

- Po raz pierwszy w dziejach PTU przekaz obejmie operacje robotyczne oraz takie, które nie są jeszcze rutynowo wykonywane z powodów zarówno technologiczno-sprzętowych, jak i z powodu braku ich upowszechnienia w naszym środowisku. Jeden z planowanych zabiegów to rzadko przeprowadzane wszczepianie stymulatorów nerwów krzyżowych, które przeprowadzą dr Tomasz Gołąbek waz z dr Martti Olavi Aho z Finlandii - dodaje prezes PTU.

Kongres stanowi doskonałą okazję do integracji całego środowiska urologicznego. Otwarty jest zarówno dla lekarzy z wieloletnim doświadczeniem, jak i dla młodych adeptów, dla których przygotowano specjalną konkursową sesję. Na laureatów czekają ćwiczenia hands-on-training oparte o pracę na preparatach anatomicznych. Wszytko po to, by początkujący lekarze mogli doskonalić swoje umiejętności pod okiem największych profesjonalistów.

Podobne wyróżnienie w programie dotyczy Stowarzyszenia Pielęgniarek Urologicznych, które na codzień wspierają pracę urologów w placówkach w całym kraju, a podczas Kongresu porozmawiają m.in. o jakości życia pacjentów czy profilaktyce osób dotkniętych problemem nietrzymania moczu.

Swoje miejsce podczas Kongresu PTU mają również pacjenci, do których adresowana będzie specjalna sesja. Ponad 100 osób zrzeszonych w stowarzyszeniach pacjenckich będzie miało okazję porozmawiać ze specjalistami, poznać najnowsze osiągnięcia w leczeniu chorób urologicznych oraz dowiedzieć się więcej na temat zagadnień związanych profilaktyką.

Podczas sesji swoją premierę będzie miał także specjalny poradnik dla pacjentów urologicznych i ich rodzin - nowe wydawnictwo, które pozwoli chorym i ich bliskim oswoić chorobę i często trudny czas powrotu do zdrowia.

Więcej o Kongresie: www.kongres2017.pturol.org.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum