×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uraz kolana w młodym wieku zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów

Autor: Wprost/Rynek Zdrowia03 stycznia 2020 11:26

Z badań opublikowanych w British Journal of Sports Medicine wynika, że uraz kolana sprawia, że nastolatek jest sześciokrotnie bardziej narażony na zapalenie kości i stawów w ciągu 11 lat. Ryzyko zapalenia kości i stawów różniło się w zależności od rodzaju urazu.

Uraz kolana w młodym wieku zwiększa ryzyko choroby zwyrodnieniowej stawów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Ze wszystkich rodzajów obrażeń urazy więzadeł krzyżowych, łąkotki i złamania śródstawowe dały najwyższe szacunki zwiększonego ryzyka” - piszą naukowcy.

Poprzednie badania wykazały, że uszkodzenie kolana w okresie dojrzewania i młodego wieku dorosłego jest ważnym czynnikiem ryzyka zapalenia kości i stawów. Teraz naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeanalizowali dane ze Skane Health Register (zawierający konsultacje zdrowotne 1,3 miliona w Skanii) na podstawie których zidentyfikowali 5500 osób w wieku od 25 do 34 lat, u których po raz pierwszy zdiagnozowano uraz kolana od 1999 do 2007 r. W badaniu wykluczono osoby z istniejącym zapaleniem kości i stawów.

Badacze porównali tę kohortę z 143 788 osobami w tym samym przedziale wiekowym, którzy nie zranili kolana w tym okresie, ale znajdowali się w bazie danych w wyniku niepowiązanych konsultacji medycznych. Po 19 latach u 11,3 proc. osób z uszkodzonymi kolanami zdiagnozowano zapalenie kości i stawów kolan, w porównaniu z 4,0 proc. osób, które nie doznały urazów kolana. 

Więcej: zdrowie.wprost.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze