Upowszechnienie testów powstrzyma AIDS w Afryce?

Autor: The Times/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2010 10:57

Testy dla wszystkich mieszkańców regionów podwyższonego ryzyka i poddanie leczeniu osób, u których stwierdzono obecność wirusa HIV, mogą powstrzymać AIDS w Afryce.

Testy dla wszystkich mieszkańców regionów podwyższonego ryzyka zachorowania na AIDS i powszechna terapia z zastosowaniem leków antyretrowirusowych mogłyby uratować życie milionom ludzi i zapobiec przenoszeniu się wirusa HIV.

Taki pogląd wyraził Brian Williams z Południowoafrykańskiego Ośrodka Modelowania Epidemiologicznego (South African Centre for Epidemiological Modelling, SACEMA), były epidemiolog WHO, na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Rozwoju Nauki w San Diego.

W związku z brakiem skutecznej szczepionki, na AIDS umiera co roku 2,1 mln osób na świecie a liczbę chorych szacuje się na 33 mln. Upowszechnienie testów wykrywających AIDS oraz efektywne stosowanie terapii farmakologicznej, w jego opinii, poprawiłoby te statystyki. Zdaniem Williamsa zmniejszyłaby się też o połowę liczba zachorowań na gruźlicę. Doktor Williams twierdzi, że taka strategia pozwoliłaby w ciągu pięciu lat zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Leki antyretrowirusowe skutecznie hamują działanie wirusa HIV, ale na całym świecie zaledwie 12 proc. spośród osób, u których wykryto obecność wirusa, poddawanych jest terapii farmakologicznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum