Unijny paszport covidowy to dobry pomysł - uważa samorząd lekarski

Autor: MS • Źródło: NIL, Rynek Zdrowia06 maja 2021 12:54

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło propozycję Komisji Europejskiej, zgodnie z którą w całej Unii Europejskiej miałyby obowiązywać zielone zaświadczenia cyfrowe.

Unijny paszport covidowy to dobry pomysł - uważa samorząd lekarski
Naczelna Rada Lekarska popiera decyzję KE w sprawie "zielonego paszportu", FOTO: Shutterstock
  • Naczelna Rada Lekarska poparła propozycję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązywania zielonego zaświadczenia cyfrowego
  • Rada wyjaśnia, że dostrzega, iż podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się
  • Prezydium NRL wyraża nadzieję, że "paszport covidowy" będzie stanowić dodatkową zachętę dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się 

Te tzw. „paszporty covidowe” potwierdzałyby, że dana osoba została zaszczepiona przeciw COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu w kierunku zakażenia SARS-CoV-2 albo wyzdrowiała po zakażeniu.

Sprawa dotyczy głosowania w dniu 29 kwietnia w Parlamencie Europejskim, podczas którego europosłowie poparli specjalny certyfikat dotyczący COVID-19. Dokument, który może być w formie cyfrowej lub papierowej, będzie potwierdzał, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi lub niedawno uzyskała negatywny wynik testu albo wyleczyła się z infekcji.

Ma on ułatwić poruszanie się po UE. Europosłowie chcą, aby zaświadczenia potwierdzającego prawo do swobodnego przemieszczania się w Europie podczas pandemii, obowiązywały nie dłużej niż 12 miesięcy. Polski rząd nie ma jeszcze stanowiska w tej sprawie.

NIA widzi potrzebę wydawania takich zaświadczeń

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej popierając decyzję KE, poparło jednocześnie projekt stanowiska Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich CPME w sprawie Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego (dokument CPME 2021/043 z dnia 8 kwietnia 2021 r.). 

NRL wyjaśniła w swoim stanowisku, że dostrzega, iż podstawowym celem ustanowienia takiego zaświadczenia ma być wprowadzenie ułatwień w korzystaniu z unijnej swobody przemieszczania się pomiędzy państwami członkowskimi UE oraz EOG i przebywania na ich terytorium. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyraża jednak nadzieję, że będzie to stanowić także dodatkową zachętę dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej przypomniało w swoim stanowisku, że: „szczepienia ochronne, w tym szczepienia przeciwko COVID-19, są przede wszystkim indywidualnym prawem człowieka, ale jednocześnie także wyrazem wspólnej odpowiedzialności każdego z nas w zakresie zdrowia publicznego. Podkreśliło przy tym, że propozycja Komisji Europejskiej nie zmierza jednak do wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19.”

Izba zachęca do wdrożenia wspólnej europejskiej karty szczepień

Jednocześnie NRL zaznaczyła, że stoi na stanowisku, iż instytucje Unii Europejskiej muszą zapewnić, że nie będzie to dyskryminować osób, które nie miały jeszcze możliwości zaszczepić się lub nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych - działania te powinny być skorelowane z działaniami takimi np. jak zapewnienie dostępności testów, bezpłatnych albo w przystępnej cenie.

Omawiane zaświadczenie związane z pandemią COVID-19 ma być narzędziem tymczasowym, stosowanym do czasu zakończenia pandemii COVID-19. Tym niemniej Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zachęca instytucje unijne do kontynuowania prac nad wdrożeniem wspólnej europejskiej karty szczepień, która mogłaby być elementem krajowych programów immunizacyjnych.

Wiele państw zapowiada, że - niezależnie od decyzji unijnych - wprowadzi szerokie przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19. Niektóre kraje już wdrożyły u siebie "paszporty możliwości".

Czytaj także: Przywileje dla zaszczepionych są wprowadzane w wielu krajach. Jak będzie u nas?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum