Uniejów: łączą turnusy rehabilitacyjne z treningiem mózgu

Autor: Paweł Wernicki - PAP/Rynek Zdrowia • • 10 października 2015 15:52

Ćwiczenia poprawiające pamięć i uwagę u osób w wieku powyżej 50 r.ż. są głównym elementem nowatorskiego programu treningu mózgu, który jest wdrażany w Instytucie Zdrowia Człowieka w Uniejowie k. Łodzi. Jeden cykl zajęć trwa sześć tygodni.

Uniejów: łączą turnusy rehabilitacyjne z treningiem mózgu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Mózg człowieka starzeje się od momentu urodzenia, a niektórzy odczuwają skutki tego procesu już ok. 30. roku życia. Nie jest jednak tak, że im człowiek starszy, tym głupszy. Co się zatem zmienia? Z jednej strony baza biologiczna, czyli mózg, z drugiej strony struktura inteligencji - wyjaśnia PAP prof. Władysław Paluchowski z Instytutu Psychologii UAM w Poznaniu.

Dodaje, że ludzie starsi korzystają z innego typu inteligencji niż ludzie młodzi, bo z wiekiem wzrasta rola inteligencji nabytej, wynikającej z uczenia się. Efekt jest taki, że dzięki doświadczeniu wraz z wiekiem zmienia się sposób funkcjonowania poznawczego.

- Zmieniają się też połączenia pomiędzy neuronami, ale w wyniku uczenia się powstają także nowe neurony. Jeżeli zatem będziemy trenować mózg, będzie on mniej tracił jako substrat biologiczny. To oczywiście nie oznacza, że ktoś będzie bardziej inteligentny. Będzie jednak mniej tracił wraz z wiekiem - mówi prof. Paluchowski.

Projekt ćwiczeń związanych z treningiem mózgu spotkał się z zainteresowaniem Instytutu Zdrowia Człowieka, który od dwóch dekad zajmuje się rehabilitacją narządów ruchu i psychosomatyką. Obecnie "ruchowe" turnusy rehabilitacyjne postanowiono połączyć z ćwiczeniami usprawniającymi zdolności poznawcze.

- Obserwując naszych kuracjuszy i klientów widzieliśmy, że są oni zajęci przez trzy, maksymalnie cztery godziny dziennie. Naszym zdaniem spokojnie można ich było obciążyć jeszcze jedną godziną i w tym czasie poprawić zdolności poznawcze - mówił PAP Jerzy Ćwiertnia z Instytutu Zdrowia Człowieka.

Jego zdaniem trening mózgu to profilaktyka, dzięki której ludzie później stracą samodzielność, dłużej będą niezależni i skuteczni w pracy.

Udział w projekcie rozpoczyna się od badania diagnostycznego, które pozwala u pacjenta określić poziom dwóch podstawowych funkcji - pamięci i uwagi. Na bazie tego wstępnego badania tworzony jest profil tego, co można zmieniać i poprawiać w ramach treningu, nazywanego również fitnessem mózgu.

- Zajęcia odbywają się od 5 do 7 razy w tygodniu i trwają od 20 do 40 minut dziennie. Ćwiczenia mają charakter adaptacyjny - jeżeli wszystko idzie dobrze, rośnie trudność zadań, a jeżeli źle, trudność spada. Zakłada się, że optymalny okres takich ćwiczeń to ok. 6 tygodni. Pacjent musi więc ćwiczyć nie tylko tu, ale również w domu. Dlatego takie ćwiczenia mają najczęściej postać programów komputerowych - zaznacza Paluchowski.

Od rozpoczęcia projektu procedurę "treningu mózgu" przeszło już w Uniejowie ponad 70 osób. W tej grupie byli m.in. członkowie miejscowego uniwersytetu trzeciego wieku, którzy byli bardzo zadowoleni z przeprowadzanych ćwiczeń.

Czas trwania projektu jest przewidziany na 3 do 5 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum