Ukraina: resort zdrowia informuje o pierwszym w tym kraju zgonie z powodu koronawirusa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 marca 2020 16:01

Zmarła 71-letnia mieszkanka Radomyśla, w środkowej Ukrainie, zakażona koronawirusem - poinformowało w piątek (13 marca) ukraińskie ministerstwo zdrowia za pośrednictwem serwisu Telegram. To pierwsza śmiertelna ofiara Covid-19 na Ukrainie. Kobieta 1 marca wróciła do kraju po pobycie w Polsce.

Na Ukrainie odnotowano dotychczas trzy przypadki koronawirusa; jedna osoba zmarła; FOT. Shutterstock

O zdiagnozowaniu wirusa u kobiety poinformowano w czwartek. Pierwsze symptomy pojawiły się 3 marca - dwa dni po tym, jak wróciła z Polski. Według danych ukraińskich służb granicznych kobieta pojechała najpierw do krewnych we Lwowie, a następnie do rodzinnego Radomyśla w obwodzie żytomierskim.

Chora przebywała w szpitalu zakaźnym, lekarze zdiagnozowali u niej zapalenie płuc. Jak informuje agencja Interfax-Ukraina, krewni kobiety są pod obserwacją medyczną.

W piątek władze w Kijowie zdecydowały, że od niedzieli granice Ukrainy będą zamknięte dla obcokrajowców. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow wyjaśnił podczas konferencji prasowej, że granice zostaną zamknięte na dwa tygodnie, do 29 marca.

- MSZ uprzedzi wszystkie instytucje i wszystkie kraje o tym, że Ukraina będzie na dwa tygodnie zamknięta dla obywateli innych państw - dodał Daniłow. - Wszyscy obywatele Ukrainy, którzy przebywają za granicą, będą mieli możliwość powrotu do kraju - zapewnił sekretarz RBNiO, cytowany przez Ukraińską Prawdę.

W przypadku powrotu z krajów, w których jest wiele przypadków zakażeń, obywatele Ukrainy będą poddawani procedurom obserwacji.

Na Ukrainie zarejestrowano dotychczas trzy przypadki koronawirusa; jedna osoba zmarła.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum