PAP/Rynek Zdrowia | 15-11-2011 19:51

Ukraina: ratownicy z Czarnobyla prowadzą głodówkę w Doniecku

Czterdziestu jeden ratowników, którzy usuwali następstwa katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu, ogłosiło we wtorek (15 listopada) w Doniecku na wschodniej Ukrainie protest głodowy przeciwko obniżce rent inwalidzkich i odbieraniu ulg socjalnych.

Dzień wcześniej 1 tys. ratowników zajęło siedzibę donieckiego Funduszu Emerytalnego, będącego odpowiednikiem polskiego ZUS. Do podobnej akcji doszło we wtorek (15 listopada) w Charkowie (wschodnia Ukraina), gdzie Fundusz Emerytalny przez kilka godzin był okupowany przez ok. 300 osób.

Ratownicy z Czarnobyla domagają się zachowania dotychczasowych rent, które - jak twierdzą - władze zmniejszyły ostatnio nawet siedmiokrotnie. Według mediów renty te sięgały 7 tysięcy hrywien (ok. 2,8 tys. zł).

Likwidatorzy następstw katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu urządzają protesty przeciwko ograniczaniu ich ulg od września. 2 listopada, na wieść o przygotowywanych demonstracjach prezydent Wiktor Janukowycz oskarżył przeciwników władz o szykowanie zbrojnych ataków na instytucje państwowe oraz zarzucał im dążenie do zachwiania stabilności gospodarczej i politycznej kraju.

W ocenie prezydenta uczestnicy demonstracji nie mają powodów do narzekań.