Ukraina: prawie 300 śmiertelnych ofiar grypy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2009 17:07

299 osób zmarło na Ukrainie od początku ogłoszonej 30 października epidemii grypy - poinformowało w poniedziałek (16 listopada) ukraińskie ministerstwo zdrowia.

Resort zdrowia nadal podaje w swych komunikatach ogólną liczbę przypadków śmiertelnych, wywołanych przez grypę, ostre infekcje dróg oddechowych i zapalenie płuc. Nie wyróżnia przy tym liczby śmiertelnych przypadków spowodowanych przez wirus A/H1N1.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Wasyl Łazoryszynec, ministerstwo nie uważa za konieczne publikowania danych o liczbie chorych na grypę A/H1N1. – Ukraina i tak znajduje się w strefie pandemii i nie gra roli, ile przypadków zachorowań na A/H1N1 odnotowano. Wszystkie należy leczyć tak samo – oświadczył Łazoryszynec.

Z wypowiedzi urzędników wynika, że dotychczas na Ukrainie ujawniono 85 zachorowań spowodowanych A/H1N1 i 14-16 ofiar śmiertelnych tego wirusa.

16 listopada ministerstwo zdrowia podało, że ogólna liczba chorych na grypę osiągnęła od początku epidemii ponad 1,3 mln.
 Próg epidemiologiczny przekroczono w zdecydowanej większości ukraińskich obwodów, które są odpowiednikami polskich województw.

Dane dotyczące grypy A/H1N1 podaje także niemieckie ministerstwo zdrowia. Według berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha, na nową grypę tygodniowo odnotouje się 15 tys. zachorowań.

Ekspert Instytutu, Gerard Krause wyjaśnił, że liczba ta obejmuje tylko przypadki infekcji, potwierdzone w drodze badań laboratoryjnych.

Jeszcze w połowie zeszłego tygodnia informowano, że tygodniowo na nową grypę zapada siedem tysięcy osób, a ogólną liczbę przypadków choroby oceniano na 50 tysięcy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum