Ukraina: ośrodek dla ewakuowanych z Wuhan pod wzmocnioną ochroną. Przylecą w czwartek rano

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2020 14:45

Ośrodek, do którego na kwarantannę trafią osoby ewakuowane na Ukrainę z chińskiego Wuhan, będzie pod wzmocnioną ochroną - ogłosiło w środę (19 lutego) MSW w Kijowie. Obiekt ma być pilnowany m.in. przez policję i Gwardię Narodową.

Na pokładzie samolotu będą nie tylko obywtaele Ukrainy Fot. Archiwum

Resort poinformował na Facebooku, że ośrodek będzie ochraniany całodobowo przez 30 policjantów i 17 funkcjonariuszy Gwardii Narodowej Ukrainy.

- Będą patrole piesze, samochodowe, będzie działał punkt kontrolny i monitoring (...) - wskazano.

W środę nad ranem z Kijowa wyleciał samolot, na którego pokładzie mają przylecieć ewakuowani z Wuhan. Według planów samolot ma wylądować w Kijowie w czwartek rano (20 lutego).

W Wuhan znajduje się 84 obywateli Ukrainy, 49 z nich zgłosiło chęć ewakuacji. MSW podało, że samolotem mają przylecieć obywatele Ukrainy oraz m.in. Norwegii, Izraela, Białorusi, Hiszpanii, Czarnogóry, Argentyny, Dominikany, Ekwadoru, Kostaryki i Panamy.

Wszyscy pasażerowie zostaną poddani 14-dniowej kwarantannie na Ukrainie. Władze nie poinformowały jeszcze, do jakiego ośrodka zostaną przewiezieni. Minister ochrony zdrowia Zoriana Skałecka zapewniła, że wszyscy ewakuowani trafią do tego samego miejsca.

We wtorek (18 lutego) w obwodzie tarnopolskim na zachodzie kraju odbył się ok. 300-osobowy protest, którego uczestnicy sprzeciwiali się możliwości umieszczenia ewakuowanych w miejscowym sanatorium Medobory. Agencja Unian pisze, że lotnisko w Tarnopolu odmówiło wydania zgody na przylot samolotu z Chin, a miejscowe władze zaznaczają, że ośrodek nie jest przygotowany do przyjęcia ewakuowanych.

Z Kijowa Natalia Dziurdzińska - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum