Ukraina: na grypę choruje już ponad milion osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 listopada 2009 15:12

Epidemia grypy na Ukrainie dotknęła już ponad milion osób - poinformowało we wtorek ukraińskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby liczba zmarłych wzrosła do 174.

Premier Julia Tymoszenko, która wizytuje objęte epidemią obwody oświadczyła, że szczyt zachorowań już minął, a jeden z ukraińskich producentów leków wypuścił pierwszą partię preparatu, będącego odpowiednikiem szwajcarskiego tamiflu.

Według komunikatu resortu zdrowia od ogłoszonej 12 dni temu epidemii do lekarzy z objawami grypy i jej powikłaniami zgłosiło się ogółem ponad 1,31 mln ludzi. 62 tysiące chorych zachorowało w ciągu ostatniej doby. Liczba hospitalizowanych wyniosła ponad 52 tysiące osób.

W poniedziałek przedstawiciel ministerstwa zdrowia podał, że na Ukrainie ujawniono dotychczas 67 przypadków zachorowań na grypę A/H1N1, wśród których 14 było śmiertelnych.

– Porównując dane z każdego obwodu można powiedzieć, że w porównaniu ze szczytowym okresem, który przypadł w dniach 2-4 listopada, liczba zachorowań jest dziś czterokrotnie niższa – uspokajała we wtorek premier Tymoszenko, podczas wizyty w jednym ze szpitali w Winnicy, w centralnej Ukrainie.

Tymczasem w Charkowie na wschodzie kraju ruszyła produkcja leku przeciwgrypowego o nazwie tamivir. Pierwsza partia, 18 tys. opakowań, ma trafić do ukraińskiego ministerstwa zdrowia już we wtorek.

Jak poinformowano, preparat wyrabiany jest ze składników sprowadzonych z zagranicy, a wszystkie niezbędne certyfikaty jego producent uzyskał jeszcze w maju.

Cena fabryczna jednego opakowania tamiviru wynosi równowartość około 40 złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum