Ukraina dokupi u La Roche 700 tys. opakowań Tamiflu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 13:23

Jak podała na otwartym posiedzeniu rządu z udziałem ukraińskich farmaceutów premier Ukrainy Julia Tymoszenko, Ukraina kupi jeszcze 700 tys. opakowań preparatu antywirusowego Tamiflu.

W nocy z 1 na 2 listopada na Ukrainę ze Szwajcarii przyleciało 300 tys. opakowań tego leku.

– W następnym tygodniu kupimy dodatkowych 300 tys. opakowań Tamiflu od szwajcarskiego producenta La Roche – oświadczyła Tymoszenko. Poinformowała też, że  rząd prowadzi rozmowy na temat podpisania w ciągu najbliższych 2 tygodni jeszcze jednego porozumienia, tym razem dotyczącego 400 tys. opakowań.

Jak zapewniła wcześniej rzeczniczka prezydenta Wiktora Juszczenki, Iryna Wannikowa, 300 tys. opakowań Tamiflu to miesięczne zapotrzebowanie dla całej Ukrainy.

Szef Głównego Urzędu Podatkowego Ukrainy Serhij Buriak powiedział na posiedzeniu rządu, że służba podatkowa przeprowadziła w aptekach kontrolę i nałożyła za zawyżanie cen na leki grzywny łącznej wysokości 6,5 mln hrywien (2,3 mln zł).

– Skontrolowaliśmy szereg firm i stwierdziliśmy w ciągu ostatnich 2 dni 1872 nieprawidłowości w rozliczeniach gotówkowych, co pociągnie za sobą grzywny wysokości co najmniej 6,5 mld hrywien – powiedział.

Dodał, że we wszystkich obwodach Ukrainy zostały utworzone grupy operacyjne, składające się ze „specjalistów od audytu oraz dyscypliny kasowej i współpracowników milicji podatkowej”. Będą one reagować na zawyżanie w aptekach cen preparatów przeciw grypie i sprawdzać ich stan.

Tymoszenko zapowiedziała, że preparaty Tamiflu nie będą dostarczane do aptek, by zapobiec spekulacji, a prosto do szpitali, gdzie będą wydawane bezpłatnie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum