Ukraina apeluje do państw NATO o pomoc

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 listopada 2009 17:54

Misja Ukrainy przy NATO wystosowała list do Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania w Sytuacjach Kryzysowych, które potwierdziło przekazanie go krajom członkowskim i partnerom sojuszu.

Z podobnym apelem apelem o pomoc do sekretarza generalnego NATO zwrócił się prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko, dołączając do niego listę niezbędnych preparatów medycznych i sprzętu.

Wcześniej Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.

Polska zaproponowała pomoc w zakresie m.in. diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach.

Ukraina otrzyma też od Polski pomoc ekspercką. – Pozwoli ona na stworzenie modelu i określenie skali zagrożenia – powiedział Przemysław Guła, Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum