Udowodnili, że dawców szpiku w polskich rejestrach może być więcej

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2010 14:14

We wszystkich pięciu istniejących w Polsce rejestrach dawców szpiku jest łącznie zarejestrowanych prawie 80 tysięcy osób.

Centralny Rejestr Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej działający od 2000 r. przy Poltransplancie, finansowanym ze środków budżetowych, zdołał zarejestrować do tej pory zaledwie ok. 28 tys. dawców.

Pozostałe rejestry są prowadzone przez fundacje istniejące dzięki darczyńcom. Największym problemem przy rekrutowaniu dawców jest brak pieniędzy, bo przebadanie jednego dawcy kosztuje od 700 do 1200 złotych. Te koszty mogą być jednostkowo niższe wykonując jednorazowo kilka tysięcy badań. Znacznie tańsze jest także robienie badań za granicą. W Niemczech ich koszt w tzw. wysokiej rozdzielczości to około 250 złotych.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych, która jest niezależną, polską fundacją, choć o korzeniach umiejscowionych w niemieckiej fundacji DKMS prowadzi, obok innych akcji, także rekrutację w sieci oraz przeprowadza badania krwi w Niemczech. Dzięki temu udało się w ciągu roku zarejestrować tylu potencjalnych dawców, ilu prawie wszystkim, razem wziętym innym organizacjom, przez dziewięć lat.

– Formalnie działamy od 28 listopada 2008 roku, kiedy zarejestrowano naszą fundację, ale w praktyce działalność rozpoczęliśmy w lutym minionego roku. 21 stycznia br. przekroczyliśmy liczbę 30 tysięcy zarejestrowanych potencjalnych dawców - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Ombach, koordynator Dni Dawcy w DKMS.

Gdzie leży przyczyna niewątpliwego sukcesu DKMS Polska? Z pewnością atutem fundacji jest jej dynamika i aktywność w całej Polsce, a także w internecie.

– Bezpośrednią przyczyną jest jednak powiązanie z niemiecką fundacją DKMS i finansowe wsparcie jakie mamy z tamtej strony. Drugim elementem jest to, że badania przeprowadzamy w Niemczech, gdzie jest to o wiele tańsze niż w Polsce. Ważnym czynnikiem  jest także 19-letnie doświadczenie i know-how niemieckiej fundacji, z którego korzystamy – tłumaczy Katarzyna Ombach.

Fundacja DKMS Niemcy przez 19 lat stworzyła bazę ponad 2 milionów dawców. DKMS Polska w kolejnym roku swojej działalności chce swój rejestr dawców szpiku zwiększyć o kolejne 40, a nawet 50 tys. osób.

– Jestem niezwykle podbudowana postawą ludzi, którzy chcą pomagać. Każda nasza akcja rodzi następną. Jest to niezwykle i pozytywnie zaraźliwe... - podsumowuje z optymizmem w głosie Katarzyna Ombach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum