Udany eksperyment z udziałem robota Robin Heart

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2009 19:11

W Centrum Medycyny Doświadczalnej Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przeprowadzone zostały w środę i czwartek (21 i 22 stycznia) zabiegi operacyjne na zwierzętach przy użyciu robota Robin Heart. Pierwszy z eksperymentów dokonany został w przestrzeni brzucha świni, gdzie zostały wykonane elementy zabiegu na pęcherzyku żółciowym. Drugi, to była próba operacji na sercu.

Oba eksperymenty zostały uwieńczone sukcesem. Jak stwierdzili lekarze biorący udział w przedsięwzięciu - podstawową odpowiedzią, którą chcieli uzyskać było to, czy można wykonać tego typu operacje narzędziami, jakie dostali do dyspozycji.

Joanna Śliwka, biorąca udział w eksperymentalnej operacji stwierdziła, że Robin Heart Vision właściwie już mógłby wejść na sale operacyjne i być tam bardzo pomocny.

- Moi koledzy i ja poszukujemy usilnie wad instrumentów, które dostaliśmy do dyspozycji - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej  dr Romulad Cichoń, kardiochirurg, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca Medinet . - Dla mnie jest to fascynujący dzień. Wiem na pewno, że tym robotem będzie można w przyszłości operować serce. Pamiętając o dysproporcjach finansowania tego projektu u nas i podobnych na świecie, przez długi czas byłem sceptykiem, czy jesteśmy w stanie coś takiego zrobić. Przekazuję głęboki ukłon w stronę kolegów inżynierów, którzy w trakcie zaledwie paru lat dogonili świat. Można dziś powiedzieć, że tym urządzeniem w przyszłości będzie można bezpiecznie operować pacjentów.

W czwartek zespół realizujący eksperyment próbował wprowadzić i alokować manipulatory robota w obręb klatki piersiowej świni, w taki sposób, aby można było ocenić i zorientować się dokładnie co do ich możliwości. Lekarze otworzyli za ich pomocą narzędzi, w które wyposażony był Robin Heart, worek osierdziowy. Następnie wykonali próbę symulacji naprawy zastawki trójdzielnej.

Eksperymenty trwały bardzo długo. Każdy z elementów operacji był sprawdzany pod względem medycznym, informatycznym, mechanicznym. - Stąd prosta operacja otwarcia otwarcia worka osierdziowego praktycznie trwała pół dnia - powiedział dr Cichoń.

Ile będą trwały eksperymenty z robotem Robin Heart? Na to pytanie nikt z zespołu uczestniczącego w pierwszej sesji eksperymentalnej urządzenia nie potrafił odpowiedzieć. - To może trwać jeszcze rok, a może dwa lata. Nie wiadomo, czy takich eksperymentów będzie 20 czy 200. Diabeł tkwi w szczegółach. Oczywiście chcielibyśmy zakończyć fazę eksperymentalną jak najszybciej. Byłoby świetnie, aby stało się to już w tym roku, ale nikt z nas nie jest w stanie określić tej perspektywy - stwierdził Cichoń.

Eksperymenty na zwierzętach z wykorzystaniem Robin Heart'a mają wykazać wszystkie wady konstrukcji robota, nad którym zespół pod kierunkiem Zbigniewa Nawrata, adiunkta Katedry Kardiochirurgii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, pracował praktycznie od 2000 roku.

- Jeśli wykryjemy te wszystkie wady, to za kilka miesięcy lub za kilka lat na rynku pojawią się doskonałe narzędzia, które pozwolą wykonywać operacje mniej inwazyjnie, nowymi, precyzyjnym narzędziami - powiedział Nawrat,

W czasie eksperymentu testowane było narzędzie mechatroniczne, które można założyć na ramieniu robota. Można je również z niego zdjąć i operować nim w sposób manualny. Ten system został nazwany przez twórców urządzenia Robin Heart Unisystem.

Zapytany o koszty, jakie do tej pory poniesiono w konstruowaniu i produkcji rodziny robotów Robin Heart, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, Jan Sarna powiedział: - Produkcja gry komputerowej Wiedźmin, według jej twórców, kosztowała 30 milionów złotych. Proszę porównać tę kwotę z tym, że nakłady na rodzinę robotów Robin Heart od 2000 roku  do końca ubiegłego, to kwota... trzech milionów. Z tego 1,5 mln to środki  budżetowe z resortu nauki, a pozostałe pieniądze były pozyskane i przekazane na ten cel przez fundację.

Przed konstruktorami i lekarzami kolejne fazy eksperymentów i badań. Czeka ich jeszcze sporo pracy. Pierwsze kroki, jakie wykonali są wielce obiecujące i przybliżają perspektywę wykorzystania - w operacjach nie tylko kardiochirurgicznych - robotów polskiej konstrukcji.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum