Udane operacje u 100-letnich pacjentów

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2013 09:02

Mężczyzna z Glanowa (gmina Trzyciąż) 11 maja skończył 100 lat. W ubiegłym miesiącu przeszedł ratujący życie zabieg na sercu. Dzisiaj czuje się już świetnie.

Udane operacje u 100-letnich pacjentów

30 czerwca rodzina wezwała do niego pogotowie. Było na miejscu w ciągu 40 minut, po czym zabrało pacjenta do Szpitala Miejskiego im.G. Narutowicza w Krakowie. Rano następnego dnia przetransportowano go do Szpitala Uniwersyteckiego. Tam natychmiast trafił na salę operacyjną. Miał zawał, trzeba było szybko interweniować.

Doktor Andrzej Kmita ze Szpitala Uniwersyteckiego, który brał udział w operacji, podkreśla, że jeżeli stan zdrowia pacjenta pozwala na zabieg czy operację, wiek nie ma tu znaczenia. Dolegliwości, na które cierpią starsi ludzie (np. niewydolność wątroby czy serca, słaba krzepliwość krwi), często sprawiają, że operacje są bardziej ryzykowne niż w przypadku ludzi młodych. Coraz częściej jednak przeprowadza się je z powodzeniem.

W lipcu 2012 r. krakowscy neurochirurdzy przeprowadzili skomplikowany zabieg usunięcia krwiaka mózgu na otwartej czaszce u 100-letniej pacjentki. Operacja trwała zaledwie godzinę, co w tym przypadku było bardzo istotne, gdyż serce stulatki mogło nie wytrzymać narkozy. Udało się.

W listopadzie 2011 roku w Centrum Okulistycznym Laser w Chrzanowie 102-latek z Libąża przeszedł operację oczu. Trwała około 40 minut i była skomplikowana, ponieważ pacjent przez wiele lat cierpiał na zaćmę. I ten zabieg zakończył się szczęśliwie.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum