Uczniowie z Siemianowic Śl. poznają zasady pierwszej pomocy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 sierpnia 2018 14:48

Wszyscy uczniowie w Siemianowicach Śląskich poznają w szkole zasady pierwszej pomocy. W mieście uruchomiono w piątek (31 sierpnia) program szkoleń pod hasłem Siemianowicka Akademia Młodych Ratowników.

Uczniowie z Siemianowic Śl. poznają zasady pierwszej pomocy
Fot. archiwum

- Każdy uczeń, w każdej klasie i każdej siemianowickiej szkole będzie na koszt miasta uczony - początkowo poprzez zabawę - w jaki sposób może udzielić pomocy przedmedycznej, która czasami decyduje o czyimś życiu. Naszym celem jest też to, by takie umiejętności weszły każdemu w krew, dlatego takie szkolenia będą odbywały się co roku, by profesjonalne niesienie pomocy stało się naturalnym odruchem młodego człowieka - powiedział podczas pierwszego, pilotażowego szkolenia w Zespole Szkół Sportowych prezydent Siemianowic Śląskich Rafał Piech.

Zdaniem specjalistów na zdobywanie takiej wiedzy nigdy nie jest za wcześnie. - Przygotowany przez nas program jest w stanie objąć swoim zasięgiem przedszkolaki, które już mogą uczyć się prawidłowego dzwonienia na pogotowie i informowania o zagrożeniu czyjegoś zdrowia - podkreślił prowadzący szkolenia Karol Pichura.

Wyjaśnił, że szkolenia dla uczniów będą się koncentrować na rozwinięciu u nich trzech osobistych umiejętności.

- Po pierwsze, pewność siebie, bo jeżeli znamy pierwszą pomoc, nie mamy obaw, żeby jej udzielić. Po drugie, odpowiedzialność, bo szkolenie uczy odpowiedzialności za drugiego człowieka, który jest w pobliżu nas. Trzeci punkt to umiejętność współpracy i wykorzystania potencjału grupy, która może być wokół nas, umiejętności szybkiego budowania zespołu ratowniczego oraz przydzielania zadań i ról do czasu przyjazdu pomocy medycznej - powiedział Pichura.

Co roku każda klasa będzie przechodziła trwające od 2 do 4 godzin pełne szkolenie dostosowane do wieku uczestników. Dzieci i młodzież nabywając kolejne umiejętności będą otrzymywały certyfikaty poświadczające odbycie kursów pierwszej pomocy. Zajęcie będą bezpłatne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum