Uczestnicy konferencji naukowej Biomedtech w Zabrzu oddali hołd prof. Relidze

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2009 15:23

Wspomnienie o Zbigniewie Relidze było głównym punktem piątkowego (27 marca) zamknięcia tegorocznej, szóstej już edycji konferencji naukowej Biomedtech, zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu (FRK).

Największe sukcesy zawodowe prof. Religi, co sam zawsze podkreślał, związane były z Zabrzem. Tam 15 sierpnia 1985 r. przeprowadził pierwszą operację na sercu, a kilka miesięcy później - pierwszą udaną transplantację serca w Polsce. W Zabrzu też w 1988 r. z jego inicjatywy powstała Pracownia Sztucznego Serca Śląskiej Akademii Medycznej, a w 1991 r. - Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii.

Opowiadający o prof. Relidze szef Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu (ŚCCS) prof. Marian Zembala przypomniał, że w zasadzie wszystkie istotne wydarzenia w polskiej transplantologii od 1985 r., były udziałem Religi.

Jednym z nich było stworzenie polskiego programu przeszczepu serca - m.in. ze wszystkimi rozwiązaniami logistycznymi. To Religa zdołał przekonać wojsko, by wobec braku innych możliwości, w latach 80., woziło narządy do transplantacji.

Marian Zembala przypomniał także, że Religa zawsze po pewnym czasie wycofywał się z organizowanych przez siebie przedsięwzięć, by zająć się kolejnymi. Krótko po uruchomieniu programu transplantacji scedował jego prowadzenie na współpracowników, a sam skupił się na chorym w stanie nagłego ostrego zawału, w sytuacji gdy nie ma dawcy i wprowadził wówczas mechaniczne wspomaganie krążenia.

- Swoją determinacją i rozwojem programu doprowadził do tego, że dziś bezpiecznie służą nam polskie komory - podkreślił dyrektor ŚCCS.

Trzecią stroną medycznej działalności Religi była koncepcja leczenia chorych w bardzo ostrym zawale - również w najgroźniejszej jego postaci, ze wstrząsem kardiogennym. Prof. Zembala przypomniał, że właśnie w Zabrzu w 1987 r. ruszył drugi w Europie - po francuskiej Tuluzie - 24-godzinny dyżur zawałowy, bowiem szybka operacja zapobiega rozległemu zawałowi i śmierci.

Prof. Zembala podkreślił również, że tacy liderzy jak prof. Zbigniew Religa tworzą kolejnych liderów kreujących nowe, dobre zmiany. Dziękował m.in. współtwórcy polskich sztucznych komór serca, dr. Zbigniewowi Nawratowi z FRK, za stworzenie zespołu ludzi udowadniającego, że niekoniecznie trzeba wyjeżdżać z Polski, by spełniać się naukowo.

Hołd prof. Relidze oddali w piątek również pacjenci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum