USA: wytyczne dla zaszczepionych to nie zachęta, by rezygnować z maseczek

Autor: PAP • Źródło: PAP20 maja 2021 21:15

Główny doradca medyczny prezydenta USA dr Anthony Fauci podkreślił, że nowe wytyczne CDC nie oznaczają zachęty, by nie nosić maseczek.

USA: wytyczne dla zaszczepionych to nie zachęta, by rezygnować z maseczek
W USA nieporozumienia ws. zaleceń amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla osób zaczepionych. Fot. Arch. PTWP
  • CDC: Każdy w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub niewielkich wydarzeniach bez noszenia maseczki czy zachowania dystansu społecznego
  • Wielu Amerykanów nie czyta wytycznych dokładnie, jest przekonanych, że rekomendacje CDC dla zaszczepionych dotyczą wszystkich
  • Dr Fauci: - Osoby niezaszczepione nie powinny rezygnować z noszenia maseczki

Oświadczenie dr Fauci związane jest z nieporozumieniami dotyczącymi zaleceń amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dla osób zaczepionych. - Osoby niezaszczepione nie powinny z nich rezygnować - podkreślił.

Nadinterpretacja

Fauci wyjaśnił w rozmowie z portalem Axios, że nowe zalecenia federalne były "zapewnieniem dla zaszczepionych, że mogą czuć się bezpiecznie na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych".

Zdaniem dyrektora Krajowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) ludzie źle interpretują dyrektywy CDC, zakładając, że jest to zachęta dla wszystkich. Jak dodał, wielu Amerykanów nie czyta wytycznych dokładnie.

- Eksperci CDC powiedzieli: „jeśli jesteś zaszczepiony, możesz czuć się bezpiecznie, nie zakazisz się ani na zewnątrz, ani w domu”. Nie powiedzieli, że osoby nieszczepione mogą zrezygnować z maseczek - przekonywał Fauci.

Szczepionka to nie dożywotnia ochrona

Fauci zwrócił uwagę, że szczepionka nie daje dożywotniej ochrony przed koronawirusem. Jego zdaniem szczepienie trzeba będzie prawdopodobnie powtórzyć po roku.

CDC ogłosiły nowe zalecenia w miniony czwartek. "Każdy, kto jest w pełni zaszczepiony, może przebywać wewnątrz i na zewnątrz, brać udział w dużych lub niewielkich wydarzeniach bez noszenia maseczki czy zachowania dystansu społecznego. Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony, możesz zacząć robić rzeczy, które przestałeś robić z powodu pandemii" - ogłosiła szefowa CDC Rochelle Walensky dodając, że należy z tym poczekać dwa tygodnie od przyjęcia ostatniej dawki, a także nosić maseczki w zatłoczonych przestrzeniach.

Zachęcała też, by z zasłaniania twarzy nie rezygnowali ludzie z osłabionym układem odpornościowym.

Dzień później CDC zaktualizowały wytyczne - osoby zaszczepione, u których wystąpiły objawy zakażenia koronawirusem, wezwano, by nosiły maseczki i poddały się badaniu.

Maseczka wciąż obecna

Jednocześnie CDC zastrzegły, że maseczkę wciąż należy nosić, kiedy jest to wymagane przez federalne, stanowe lub lokalne przepisy, a także przez firmy.

Po wytycznych CDC wiele firm, w tym dużych supermarketów, zaczęło znosić wymóg noszenia maseczek. Wywołało to krytyczne opinie, że nie sposób sprawdzić, kto był już szczepiony, a kto nie. Wskazywano w związku z tym na niebezpieczeństwo ponownego rozprzestrzenienie się Covid-19.

Jak poinformowała stacja ABC, wytyczne federalne zaskoczyły m.in. gubernatora Nowego Jorku Andrew Cuomo. Miał on argumentować, że nagła decyzja CDC nie była pomocna w czasie, gdy przekonywanie ludzi do konieczności kontynuowania akcji szczepienia jest kluczowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum