USA: w New Jersey trawka legalna do celów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 21:59

New Jersey dołączył do trzynastu stanów w USA, w których zalegalizowano marihuanę do celów medycznych.

Senat i Zgromadzenie Ogólne New Jersey uchwaliły ustawę zdecydowaną większością głosów, odpowiednio: 25 do 13 i 48 do 14.  Jon S.Corzine, demokratyczny gubernator stanu, zapowiedział już, że podpisze ustawę.

Świeżo przegłosowana ustawa należy do najbardziej restrykcyjnych w USA. W odróżnieniu np. od Kalifornii, gdzie marihuanę można legalnie zażywać jako środek na niegroźne dolegliwości, jak przedłużające się bóle lub lęki nerwicowe, w New Jersey jest ona dozwolona tylko jako antidotum na wybrane, najcięższe choroby.

Ustawa zabrania też uprawiania własnej marihuany (będzie można ją otrzymać jedynie od lekarza) oraz zażywania jej publicznie. Wprowadza też limit 2 uncji (ok. 62 gramów) marihuany na pacjenta miesięcznie.

Amerykańscy przeciwnicy legalizacji marihuany do celów medycznych argumentują, że doprowadzi to do szerokiego rozpowszechnienia używania tego narkotyku, zwłaszcza wśród młodzieży.

Tymczasem w Kalifornii miejscowa legislatura zamierza wkrótce poddać pod głosowanie ustawę w pełni legalizującą marihuanę, zezwalającą na palenie jej także dla przyjemności.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum