USA: terapia podstawiania skuteczna na lęki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 lipca 2015 17:55

Amerykańscy naukowcy dowodzą, że u osób cierpiących na zaburzenia lękowe terapia przez podstawienie przynosi lepsze efekty leczenia niż zwykła terapia oparta na ekspozycji.

USA: terapia podstawiania skuteczna na lęki
Jest lepsza terapia na zaburzenia lękowe. Fot. Shutterstock

W nurcie poznawczo-behawioralnym terapia oparta na ekspozycji jest popularną techniką stosowaną w leczeniu zaburzeń lękowych (zespołu stresu pourazowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i fobii specyficznych).

Polega ona na wielokrotnym wystawianiu pacjenta na działanie bodźca, który na co dzień wywołuje reakcję lękową. W momencie, gdy pacjent widzi, że pojawienie się bodźca wcale nie prowadzi do negatywnych konsekwencji, jego strach zaczyna słabnąć aż ulega całkowitemu wygaszeniu. Tego typu terapia jest bardzo skuteczna, ale nie eliminuje ryzyka związanego z nawrotem objawów.

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego (USA) dowiedli, że uniknięcie nawrotu symptomów jest możliwe, jeśli zamiast zwykłej terapii opartej na ekspozycji zastosuje się u pacjentów tzw. terapię przez podstawienie.

W trakcie tej terapii pacjenta również wystawia się na działanie zagrażającego bodźca, jednak w tym wypadku po nim występuje dodatkowy, neutralny sygnał, który ma za zadanie wytworzyć w mózgu pacjenta nowe powiązanie pomiędzy tymi dwoma wydarzeniami. Dzięki temu pierwotny bodziec przestaje wywoływać lęk.

Badacze przeprowadzili eksperymenty na 32 szczurach oraz 47 ludziach. Najpierw wytworzyli u nich skojarzenie pomiędzy określonym bodźcem a groźbą szoku elektrycznego. Następnie połowę badanych zwierząt i ludzi poddali terapii opartej na ekspozycji, a resztę - terapii przez podstawienie.

Zarówno u szczurów, jak i u osób badanych terapia przez podstawienie okazała się bardziej skuteczna - powodowała mniej nawrotów choroby - niż terapia oparta na ekspozycji.

- Ta praca badawcza pokazuje, że w terapii zaburzeń lękowych ważne jest nie tylko zlikwidowanie połączenia pomiędzy bodźcem lękowym a strachem, ale również zastąpienie tego połączenia nowym, bezpiecznym skojarzeniem, które zapobiegnie nawrotom objawów - podsumowuje dr John Krystal, redaktor czasopisma "Biological Psychiatry".

 

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum