USA: szczepionki przeciwko A/H1N1 dla znanych korporacji

Autor: Onet.pl/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2009 12:20

Służby medyczne USA przekazywały tysiące szczepionek przeciwko A/H1N1 do klinik znanych korporacji - Walt Disney World, Toyota czy kompanii naftowych - informuje dziennik USA Today.

Dziennik prześledził jak stanowe departamenty zdrowia dystrybuują szczepionkę na A/H1N1, po tym jak w zeszłym miesiącu podniosła się wrzawa, gdy wyszło na jaw, że szczepionki trafiają do firm z Wall Street, takich jak Goldman Sachs, a nie lekarzy i szpitali, gdzie najbardziej ich brakowało – pisze za USA Today portal onet.pl.

Z analiz, do których dotarła gazeta, wynika, że szczepionki trafiały także do innych korporacji. Z ponad 2,42 mln szczepionek w Teksasie i 2 mln na Florydzie rozdawanych w połowie listopada, więcej niż jeden procent miał trafić do pracowników korporacyjnych. Tymczasem tysiące zarejestrowanych odbiorców w Teksasie (lekarze, szpitale, szkoły, apteki) nie otrzymało w tym czasie nic.

Każdy stanowy departament zdrowia musi zdecydować, jak zapewnić szczepionki ludziom z grup największego ryzyka. Priorytetowe grupy ludzi, do których szczepionki powinny trafić w pierwszej kolejności, to kobiety w ciąży, ludzie z przewlekłymi chorobami, pracownicy służby zdrowia i młodzież w wieku od sześciu miesięcy do 24 lat.

Korporacje twierdzą, że zamówiły i otrzymały szczepionki i rozdysponowały je dla grup z podwyższonego ryzyka. Walt Disney na Florydzie otrzymał 2200 dawek, które rozdał wśród pracowników w wieku szkolnym oraz dla swojego stuosobowego personelu medycznego. W Teksasie szczepionki trafiły między innymi do Bell Helicopter, Lockheed Martin Aeronautics, Chevron, ExxonMobil, Dow Chemichal i CoconPhillipis.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum