USA: spadek otyłości wśród dzieci w wieku przedszkolnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2014 09:43

Wskaźnik otyłości u dzieci w wieku przedszkolnym w USA spadł w ciągu dekady z 14 do 8 proc., ale wzrósł wśród starszych kobiet. By walczyć z niezdrowym odżywianiem dzieci, rząd USA opublikował kolejne wytyczne dla szkół.

Zgodnie z rządowym badaniem przeprowadzonym na terenie całego kraju wskaźnik otyłości u dzieci w wieku od 2 do 5 lat spadł z 14 proc. w latach 2003-2004 roku do 8 proc. w latach 2011-2012.

Raport z badania został opublikowany we wtorek przez tygodnik "Journal of the American Medical Association" (JAMA).

To kolejny już raport, ale pierwszy w skali ogólnokrajowej, sygnalizujący, że otyłość, jeden z największych problemów zdrowia publicznego USA, spada u najmłodszych dzieci. To o tyle ważne, że otyłe dzieci w wieku przedszkolnym są pięć razy bardziej podatne, by mieć nadwagę także jako dorośli.

Z tego samego raportu wynika, że wskaźniki otyłości, zarówno u starszych dzieci, jak i dorosłych praktycznie nie zmieniły w przeciągu dekady. Natomiast z 31,5 do 38 proc. wzrósł odsetek otyłych kobiet w wieku 60 lub więcej lat. Ogólnie aż dwie trzecie (68,5 proc.) dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub cierpi na otyłość. W grupie wiekowej od 2 do 19 lat to problem 31,8 proc. osób.

Już od około roku naukowcy zajmujący się problemem otyłością publikują budzące ostrożny optymizm dane, świadczące, że po latach wzrostów otyłych dzieci w wieku przedszkolnym nie tylko nie przybywa, ale zaczęło ubywać. Pokazywały to dane z Nowego Jorku, Los Angeles i Filadelfii oraz stanu Missisipi.

Optymistyczne dane opublikowało też niedawno Centrum Kontroli Chorób i Prewencji, według których otyłość nieznacznie spadła w 18 stanach wśród dzieci w wieku 2-4 lat pochodzących z biednych rodzin. Oceniano, że to zasługa wprowadzonych w 2009 roku zmian w federalnym programie pomocy dla matek. Zaczęły otrzymywać mniej żywności zawierającej kwasy tłuszczowe, a więcej warzyw i owoców.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum