USA: rodzice niepokoją się wpływem smarfonów na zdrowie psychiczne dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2018 12:02

Niemal połowa rodziców w USA martwi się, że ich dzieci są uzależnione od smartfonów i innych urządzeń mobilnych - wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez organizację pożytku publicznego Common Sense i firmę SurveyMonkey.

FOT. John Karakatsanis/Flickr(CC BY-SA 2.0)

Według ankiety, 47 proc. rodziców w Stanach Zjednoczonych wyraża zaniepokojenie częstotliwością, z jaką ich dzieci sięgają po swoje urządzenia mobilne. Dla porównania, jedynie 32 proc. dorosłych widzi problem uzależnienia od elektronicznych gadżetów u siebie.

Blisko połowa rodziców ma również obawy odnośnie wpływu częstego korzystania z urządzeń mobilnych na zdrowie psychiczne ich dzieci. Jeden na pięciu respondentów deklaruje, że są "ekstremalnie" albo "bardzo" zaniepokojeni.

Zdaniem szefa pionu badań w firmie SurveyMonkey, która pomogła w przeprowadzeniu ankiety - Jona Cohena, "uzależnienie od technologii zdobywa coraz więcej uwagi u dorosłych, szczególnie u rodziców nastolatków. Są oni zaniepokojeni tym, jak z technologii korzystają ich dzieci, o wiele bardziej niż własnymi problemami".

89 proc. ankietowanych rodziców jest przekonanych, że to w ich gestii leży kontrola nad użyciem elektronicznych gadżetów przez dzieci.

Ankietę przeprowadzono w dniach pomiędzy 25 i 29 stycznia br. na próbie 4201 dorosłych z dziećmi poniżej osiemnastego roku życia. Dane przeanalizowano z uwzględnieniem struktury demograficznej społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem, wielkie firmy technologiczne w rodzaju Apple, Google i Facebooka w ostatnich miesiącach zostały wywołane do tablicy w kwestii zaproponowania odpowiednich rozwiązań mających przeciwdziałać uzależnianiu się dzieci od korzystania z ich produktów. Organizacja Common Sense w tym miesiącu uruchomiła kampanię społeczną pod nazwą "Prawda o Technologii" (ang. "The Truth About Tech"), mającą na celu pokazanie negatywnego wpływu technologii na zdrowie psychiczne.

Jak mówi szef firmy, James P. Steyer, "zmartwienia rodziców dotyczące tego, jak dzieci korzystają z technologii, są bardzo uzasadnione. Jednocześnie rodzice czują, że są pozostawieni sami sobie z tymi problemami. Byłoby miło, gdyby firmy technologiczne dostrzegły problem i zechciały współpracować z rodzicami".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum