USA: przewidują, ile ofiar śmiertelnych pochłonie jesienna grypa

Autor: onet.pl/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 12:02

Wirus grypy A/H1N1 może doprowadzić do śmierci 90 tysięcy Amerykanów, głównie dzieci i młodych osób, jeśli rozwinie się na jesień, tak jak spodziewają się eksperci - podaje stacja CNN.

USA: przewidują, ile ofiar śmiertelnych pochłonie jesienna grypa
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wirus A/H1N1, popularnie znany jako wirus świńskiej grypy, może zarazić tej jesieni i zimy od 30 do 50 proc. Amerykanów, doprowadzając do tego, że 1,8 mln ludzi zostanie przyjętych do szpitali – podała prezydencka Rada Doradców ds. Nauki i Techniki (Council of Advisors on Science and Technology).

W raporcie rady można przeczytać, że w ramach "wiarygodnego scenariusza" specjaliści przewidują, że może umrzeć od 30 do 90 tysięcy ludzi, ze względu na dużą liczbę zachorowań w szkołach, niewystarczające zapasy leków przeciwwirusowych, a także oczekiwanie na skuteczną szczepionkę.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych z sezonową grypą łączonych jest do 40 tysięcy zgonów, przy czym największa śmiertelność występuje wśród ludzi powyżej 65. roku życia. W przypadku grypy sezonowej oraz A/H1N1, eksperci przewidują, że liczba przypadków śmiertelnych zwiększy się.

Do zwiększonej liczby zachorowań może dojść już we wrześniu, na początku roku szkolnego, a najwięcej infekcji może wystąpić w połowie października – informuje rada. Niestety, szczepionka może być dostępna dopiero w połowie października, a nawet wtedy osoby zaszczepione będą potrzebowały trochę czasu, aby rzeczywiście się uodpornić.

Rada zaleca przyspieszenie produkcji szczepionki przeciwko A/H1N1 oraz przygotowanie wstępnej partii – wystarczającej dla 40 milionów ludzi, zwłaszcza tych z grupy ryzyka – do połowy września.

Sekretarz ds. zdrowia, Kathleen Sebelius, poinformowała, że jak dotychczas testy kliniczne szczepionki przeciwko nowemu wirusowi nie wskazują na występowanie szkodliwych efektów ubocznych, poza tymi, które występują przy innych szczepionkach przeciwko grypie.

– Nie będzie jednak formalnej decyzji o rozpoczęciu kampanii szczepień, dopóki testy te nie zostaną zakończone – powiedziała Sebelius. – Ta decyzja należy do mnie – powiedziała sekretarz, podkreślając, że uczestnictwo w programie szczepień będzie całkowicie dobrowolne.

Jak dodaje Sebelius, wśród najbardziej zagrożonych osób są kobiety w ciąży, pracownicy opieki zdrowotnej oraz rodzice lub opiekunowie dzieci poniżej szóstego miesiąca życia. Dorośli poniżej 65. roku z przewlekłymi chorobami, takimi jak astma, również bardziej narażeni są na zachorowanie na grypę A/H1N1.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum