USA: przeszczepili mu obie dłonie, a on zaczyna grać w bejsbol

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2017 19:24

10-letni Zion Harvey, który zasłynął jako pierwsze dziecko z sukcesem poddane podwójnemu przeszczepowi dłoni, poczynił olbrzymie postępy i dziś nie tylko pisze, samodzielnie je i się ubiera, ale i zaczyna grać w bejsbol.

USA: przeszczepili mu obie dłonie, a on zaczyna grać w bejsbol
Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Testy medyczne ujawniły, że mózg zaakceptował dłonie dawcy jako własne. Zion potrafi w bardziej skoordynowany sposób zamachnąć się kijem, dość czytelnie się też podpisuje. Jego czucie ciągle się poprawia. To niesamowite - podkreśla dr Sandra Amaral, członkini ekipy leczącej chłopca w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Przypadek 10-latka z Baltimore opisano na łamach The Lancet Child and Adolescent Health.

Zion urodził się z dłońmi, ale przez sepsę w wieku 2 lat zostały one amputowane na wysokości nadgarstków (podobnie zresztą jak nogi poniżej kolan).

Po dwóch latach przygotowań w lipcu 2015 r. Ziona poddano operacji przeszczepu dłoni. Zabieg w wykonaniu 40-osobowego zespołu trwał 10 h 40 min. W pierwszym roku zdarzały się epizody odrzucenia, ale udało się je odwrócić. Samoistne unerwienie mięśni dłoni odnotowano 7-10 miesięcy po przeszczepie. Po upływie 18 miesięcy chłopiec pisze, ubiera się i radzi sobie z toaletą lepiej niż przed transplantacją. 

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum