USA: prezydent Trump zezwolił na używanie osocza w terapii Covid-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 sierpnia 2020 08:43

Prezydent Donald Trump ogłosił w niedzielę, że możliwe będzie używanie w nagłych przypadkach osocza dla leczenia pacjentów z Covid-19. Podkreślił, że decyzja ułatwi przeprowadzanie tych procedur.

USA: prezydent Trump zezwolił na używanie osocza w terapii Covid-19
Musicie skupić się na szybkości i ratowaniu życia! - zwracał się Trump do FDA Fot. Archiwum

W Stanach Zjednoczonych bilans dobowy potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 sięgnął w niedzielę 44 572. Od początku pandemii zdiagnozowano ich w całym kraju 5 686 305 - poinformował Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Wystąpienie prezydenta poprzedziła decyzja federalnej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która wydała w niedzielę zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach osocza rekonwalescencyjnego w leczeniu Covid-19. Stwierdziła, że "znane i potencjalne korzyści produktu przewyższają znane i potencjalne ryzyko związane z produktem".

Metoda przy użyciu osocza ma być stosowana w nagłych przypadkach.

Trump wyraził zadowolenie z decyzji FDA. Jeszcze w sobotę pisał na Twitterze: "FDA bardzo utrudnia firmom farmaceutycznym pozyskiwanie ludzi do testowania szczepionek i leków. Oczywiście mają nadzieję opóźnić zgodę do 3 listopada. Musicie skupić się na szybkości i ratowaniu życia!" - podkreślił.

Przedstawiciele administracji USA zarzucali, że opóźnienia w zatwierdzeniu szczepionki i leków przeciw koronawirusowi były motywowane politycznie.

FDA przytaczała wcześniej dowody sugerujące, że osocze może zmniejszyć śmiertelność i poprawić stan zdrowia pacjentów, gdy zostanie podane w pierwszych trzech dniach ich hospitalizacji. Zezwoliła w ramach badań klinicznych na transfuzję w określonych warunkach osocza pobranego od osób wyleczonych z koronawirusa.

Amerykańskie media podkreślają, że w kraju eksperymentalnie poddano już leczeniu ponad 700 tysięcy pacjentów chorych z powodu powikłań wiążących się z Covid-19.

Minister zdrowia Alex Azar przyznał, że przeszło 70 000 zakażonych osób otrzymało już transfuzję osocza pobranego od rekonwalescentów. Jak dodał, zezwolenie wydane w niedzielę pozwoli zwiększyć liczbę pacjentów, którzy mogą otrzymać transfuzję. Zwrócił uwagę, że wczesne wyniki badań wykazały 35 proc. wyższy wskaźnik przeżywalności pacjentów, którzy otrzymali osocze.

Wcześniej w niedzielę urzędnik administracji wysokiej rangi powiedział telewizji CNN, że oczekiwane ogłoszenie zezwolenia na używanie w nagłych przypadkach jest ważnym wydarzeniem.

"Jeśli jesteś jedną z 35 osób na 100, które mają ciężkie objawy COVID podczas rekonwalescencji osocza, jest to z pewnością przełom" - ocenił.

Agencja AP zwraca uwagę, że osocze krwi pobrane od pacjentów, którzy wyleczyli się z koronawirusa i jest bogate w przeciwciała może przynieść korzyści osobom walczącym z chorobą. Jednak dotychczasowe badania nie przesądziły jednoznacznie, czy ta metoda działa, kiedy ją stosować i jaka dawka jest potrzebna.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum