USA: pierwszy zgon z powodu koronawirusa. Rośnie liczba zakażonych we Włoszech, Francji i Wlk. Brytanii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2020 10:53

Osoba, u której zdiagnozowano obecność koronawirusa, zmarła w sobotę w stanie Waszyngton, na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych - poinformowały stanowe władze medyczne, cytowane przez lokalne media. To pierwsza ofiara śmiertelna Covid-19 w USA.

Nic nie wskazuje, by zmarła była wcześniej za granicą Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezydent Donald Trump podał, że chodzi o 50-kilkuletnią kobietę. - Była to pacjentka wysokiego ryzyka - powiedział. Jej ogólny stan zdrowia był zły, a zakażenie doprowadziło u niej do poważnych powikłań - zaznaczył. Władze stanu Waszyngton nie podały żadnych szczegółów odnoszących się do tożsamości zmarłej osoby. Nic nie wskazuje, by zmarła była wcześniej za granicą.

Trump dodał, że niepokój władz budzi stan czterech innych osób, u których stwierdzono obecność koronawirusa. Znajdują się one na oddziałach intensywnej terapii. - Na terytorium Stanów Zjednoczonych zarejestrowano dotąd 22 przypadki osób z objawami Covid-19 - podał prezydent. Jak ocenił, jest prawdopodobne, że dojdzie do wzrostu liczby zakażeń, ale kraj jest przygotowany "na każdą okoliczność".

Jeśli chodzi o Włochy, w ciągu ostatniej doby odnotowano tam osiem nowych przypadków śmiertelnych w związku z zakażeniem koronawirusem oraz 240 nowych przypadków infekcji - podał w sobotę szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli. Tym samym bilans przypadków śmiertelnych wyniósł 29, a zakażeń 1128.

Według statystyk podanych przez Obronę Cywilną obecnie jest 1049 zakażonych w kraju osób. Do tej grupy należy dodać 29 zmarłych i 50 wyleczonych, co oznacza, że w całych Włoszech od początku kryzysu zanotowano 1128 przypadków koronawirusa.

Główne ognisko rozprzestrzeniania się wirusa znajduje się trzech regionach na północy Włoszech: w Lombardii, Wenecji Euganejskiej i Emilii-Romanii. Tam właśnie odnotowano większość zakażeń i osiem z dziewięciu zgonów.

Najwięcej zakażeń - 552 - nadal notuje się w Lombardii. W regionie tym zmarły 23 osoby. W Wenecji Euganejskiej potwierdzono 189 przypadków i dwa zgony. W Emilii-Romanii jest 213 zakażonych i zanotowano cztery ofiary śmiertelne.

Potwierdzono też przypadki zakażeń w Piemoncie, Ligurii, Marche, Toskanii, na Sycylii, w Lacjum, Kampanii, Apulii, Trydencie- Górnej Adydze, Abruzji i Kalabrii. To oznacza, że wirus występuje w większości z 20 regionów kraju.

Z kolei Wielka Brytania ogłosiła w sobotę, że liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o trzy osoby i wynosi obecnie 23. "Do godz. 9 w sobotę badaniom na obecność wirusa poddano 10 483 osób; u 10 460 wykluczono zakażenie, a u 23 je potwierdzono" - podał resort zdrowia. Media nie informują, gdzie osoby, u których obecność Covid-19 potwierdzono w sobotę, mogły mieć z nim kontakt.

Od piątku odnotowano też pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Walii oraz trzy w Anglii. Dwie osoby w tej grupie zakaziły się wirusem podczas pobytu w Iranie i obecnie przebywają na oddziale chorób zakaźnych w jednym ze szpitali w Londynie. Pacjent z Walii, pochodzący z okolic Swansea, zaraził się w północnych Włoszech.

Władze Francji poinformowały w sobotę o 100 odnotowanych w kraju osobach zakażonych koronawirurem Covid-19, z których dziewięć jest w stanie ciężkim. Ognisko zakażeń znajduje się departamencie Oise na północnym zachodzie kraju.

86 zakażonych przebywa w szpitalach - poinformował dyrektor generalny ds. zdrowia w ministerstwie zdrowia i solidarności Jerome Salomon. Wcześniej w sobotę minister zdrowia Olivier Veran informował, że w ciągu ostatniej doby we Francji odnotowano 16 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co podniosło liczbę zakażonych w kraju do 73.

Od poniedziałku władze zamkną w Oise 86 szkół podstawowych, 10 gimnazjów oraz dziewięć szkół średnich. W pięciu gminach życie praktycznie zamarło, a mieszkańcy nie wychodzą z domów, obawiając się zakażenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum