USA: pierwszy przypadek zgonu związany z używaniem e-papierosów?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 sierpnia 2019 13:57

To może być pierwszy przypadek zgonu wywołany poważną chorobą płuc, do której doszło na skutek tzw. wapowania lub palenia e-papierosów - informuje na swojej stronie internetowej Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, opisując zdarzenie w stanie Illinois.

USA: pierwszy przypadek zgonu związany z używaniem e-papierosów?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

CDC twierdzi, że do 22 sierpnia br. w 22 stanach wykryto 193 przypadki poważnych chorób płuc, spośród których jedna osoba dorosła zmarła w stanie Illinois. To prawie dwukrotnie więcej niż przed opublikowaniem podobnej statystyki przed tygodniem, kiedy podano, że do 17 sierpnia 2019 r. odnotowano 94 poważne - jak to określono - schorzenia płuc, które mogą być związane z używaniem e-papierosów. Były one na tyle groźne, że wymagały hospitalizacji.

Nie ma wciąż pewności, czy za te schorzenia faktycznie odpowiedzialne jest tzw. wapowanie, szczególnie popularne wśród ludzi młodych. Badania w tej sprawie wciąż trwają. Nie można też mówić o nagłym wzroście chorób płuc wywołanych paleniem e-papierosów, bo do niedawna przypadki te nie były dokładnie analizowane.

Dyrektor departamentu ds. Wyrobów Tytoniowych amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) Mitch Zeller powiedział Reutersowi, że na razie próbuje się ustalić, jakie produkty były używane przez poszkodowane osoby, a przede wszystkim, jakie zawierały substancje, które mogą być odpowiedzialne za poważne choroby płuc. Czy na przykład nie były mieszane z innymi preparatami, które nie są dostępne w sprzedaży. Ustalono na razie, że niektóre osoby używały do wapowania pojemników z kanabinoidami.

Brian King z CDC ostrzega, że w e-papierosach jest wiele substancji, które mogą wpływać na powstawanie chorób płuc. Jak dotąd jednak nie wykryto ani jednej, która byłaby bezpośrednio związana z zarejestrowanymi przypadkami zachorowań, które wymagały hospitalizacji. Prezes American Vaping Association Gregory Conley wyraził przekonanie, że są one związane użyciem w e-papierosach kanabinoidów lub innych leków syntetycznych, ale nie pojemników zawierających nikotynę.

Innego zdanie są specjaliści nie związani z producentami e-papierosów. Zdaniem dr Ngozi Ezike, dyrektor departamentu zdrowia publicznego stanu Illinois, należy ostrzegać, że używanie e-papierosów i wapowanie jest groźne dla zdrowia.

CDC zwraca uwagę, że w e-papierosach wykorzystywane są substancje, o których wciąż nie ma pełnej wiedzy, np. jaki jest ich wpływ na zdrowie. Centrum Kontroli Chorób przed ich używaniem ostrzega przede wszystkich młodzież, kobiety w ciąży i osoby dorosłe, które nie używały wcześniej żadnych wyrobów tytoniowych. 

Zbigniew Wojtasiński (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze