USA ogłosiło stan pogotowia zdrowotnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 kwietnia 2009 20:38

Władze amerykańskie ogłosiły stan pogotowia zdrowotnego w związku ze świńską grypą, ale starają się uspokoić opinię publiczną, podkreślając, że dotychczasowe przypadki tej choroby w USA mają łagodny przebieg.

Dyrektor państwowego Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) dr Richard Besser powiedział, że nie widzi uzasadnienia dla ostrzeżeń, aby nie przyjeżdżać do USA jako kraju zagrożonego świńską grypą.

Zrozumiano to jako replikę na wypowiedź unijnej komisarz ds. zdrowia Andrulli Wasiliu, która odradziła „podróżowanie do regionów, które są ogniskiem zachorowań“.

Nie wymieniła ona wprost Stanów Zjednoczonych, ale sąsiadują one z Meksykiem, gdzie wybuchła epidemia.

Minister bezpieczeństwa wewnętrznego USA, Janet Napolitano, ogłaszając stan „pogotowia zdrowotnego“, podkreśliła, że jest to rutynowe określenie proceduralne, które oznacza, że rząd i władze lokalne będą teraz mogły sięgnąć po środki potrzebne do tego, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa H1N1, który wywołuje świńską grypę.

W Meksyku, gdzie wybuchla epidemia, zanotowano już 149 ofiar śmiertelnych, zmarłych najprawdopodobniej z powodu zarażenia wirusem świńskiej grypy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum