USA: nowatorska proteza ręki

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2014 10:22

Zrobotyzowana ręka z dłonią, która pozwala chwytać delikatne przedmioty, została zatwierdzona do użytku w USA. To szansa dla ofiar wypadków.

Proteza DEKA Arm wykorzystuje technologię stosowaną w konstrukcji robotów. Dzięki temu mechaniczne palce mogą wykonywać ruchy prawie tak precyzyjne jak prawdziwe. Pacjentom, którzy stracili kończyny, pozwoli samodzielnie jeść, ubierać się, otwierać drzwi itp.

Nowa proteza umożliwia swobodniejsze ruchy niż protezy obecnie oferowane. Jest ona zasilana z akumulatorów, ma wielkość i kształt prawdziwej dłoni. Inżynierowie porównują ją z protezą ręki Luke'a Skywalkera z serii science fiction "Gwiezdne wojny".

W opracowaniu i testowaniu nowoczesnego bionicznego ramienia brali udział weterani działań wojennych w Iraku i Afganistanie. Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) wyasygnowała na opracowanie urządzenia 40 mln dolarów. Urządzenie wykorzystuje minielektrody, które wykrywają drobne drgania mięśni. Pacjenci uczą się, jak kontrolować dziesięć różnych ruchów sztucznego ramienia.

Ramię zostało zatwierdzone przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA) do użytku przez pacjentów, którzy dysponują własną kończyną przynajmniej do połowy ramienia.

Więcej:www.rp.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum