USA ma pierwszy oficjalny lek na Covid-19 - Sotrovimab

Autor: PAP • Źródło: PAP27 maja 2021 14:11

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pierwszy lek na Covid-19, oparty na przeciwciałach klonalnych. Ma być stosowany w nagłych wypadkach.

USA ma pierwszy oficjalny lek na Covid-19 - Sotrovimab
Pierwszy, zatwierdzony przez FDA lek na Covid, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o 85 procent; Fot. Shutterstock
  • FDA zatwierdziła w środę pierwszy środek opracowany specjalnie pod kątem leczenia Covid-19. Będzie podawany pacjentom powyżej 12. roku życia niewymagających hospitalizacji i tlenoterapii
  • Lek oparty jest na przeciwciałach monoklonalnych. Ma być podawany dożylnie
  • Środek ma 85-procentową skuteczność w zmniejszeniu ryzyka hospitalizacji i śmierci z powodu Covid-19

Badania laboratoryjne sugerują, że środek działa przeciwko wszystkim groźnym wariantom koronawirusa.

Zgodnie z zaleceniami producentów leku, jest on przeznaczony do leczenia łagodnego do umiarkowanego Covid-19 u osób w wieku od 12 lat. Nie jest natomiast dopuszczony do stosowania u pacjentów hospitalizowanych z powodu Covid-19 lub wymagających tlenoterapii.

Lek będzie podawany w sytuacjach awaryjnych

Opublikowane w marcu przez firmy z siedzibami w Londynie i San Francisco wstępne wyniki badań klinicznych nad środkiem wykazały, że podanie leku wiązało się z 85-proc. zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i śmierci w porównaniu z grupą, która nie otrzymała tej terapii.

Jak informują w komunikacie obie firmy Sotrovimab jest dostarczany w pojedynczych fiolkach jednodawkowych. Poszczególne fiolki i etykiety na opakowaniach kartonowych Sotrovimabu są wyraźnie oznaczone "Do użytku w ramach zezwolenia na stosowanie w sytuacjach awaryjnych".

Co wiadomo o nowym leku?

Sotrovimab należy do klasy leków zwanych przeciwciałami monoklonalnymi, które naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm w celu zwalczania infekcji. Producenci precyzują, że "Sotrovimab jest rekombinowanym ludzkim przeciwciałem monoklonalnym, które wiąże się z epitopem w domenie SARS-CoV-2, wiążącej receptor białka wypustek".

GSK i Vir poinformowały, że terapia przeciwciałami będzie dostępna dla pacjentów z Covid-19 w nadchodzących tygodniach.

Sotrovimab podawany jest dożylnie w ilości 500 mg. Dostępny jest w postaci jałowego, bezbarwnego lub żółtobrązowego roztworu, niezawierającego środków konserwujących. Nieotwarte fiolki należy przechowywać w lodówce w temperaturze od 2 st.C do 8 st.C. Lek powinien znajdować się w oddzielnych, oryginalnych pudełkach w celu ochrony przed światłem.

Na początku maja Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przyspieszoną ocenę leku firm GlaxoSmithKline i Vir Biotechnology.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum