USA: dzieci autystyczne chodzą do szkoły z psem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2009 09:25

W Stanach Zjednoczonych coraz więcej rodziców decyduje się, by dzieci autystyczne korzystały z pomocy specjalnie przeszkolonych psów także w szkole. Jednak władze szkół często nie godzą się na obecność zwierzaków.

USA: dzieci autystyczne chodzą do szkoły z psem
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwóch autystycznych uczniów z Illinois wygrało ostatnio sprawę o pozwolenie na obecność psa na terenie szkoły. Coraz więcej podobnych wniosków wpływa też do sądów w Kalifornii i Pensylwanii.

Psy towarzyszące, specjalnie przeszkolone w celu pomocy niepełnosprawnym, są powszechnie wykorzystywane przez osoby niewidome, niedosłyszące oraz epileptyków. Psy tresowane pod kątem pomocy osobom autystycznym pojawiły się stosunkowo niedawno. Rodzice przekonują, że widzą u swoich pociech znaczną poprawę. Władze szkół obawiają się jednak o bezpieczeństwo i zdrowie innych uczniów, którzy mogą bać się zwierząt lub mieć alergię.

Autyzm objawia się różnego rodzaju zaburzeniami komunikacji i stosunków społecznych. Dzieci dotknięte autyzmem przejawiają zaburzenia mowy, często zachowują się nieodpowiednio do sytuacji, występują u nich wybuchy złości lub frustracji, mają trudności w ocenie rzeczywistości i ciężko im dostosować się do nowego otoczenia.

Pies, który towarzyszy dziecku na każdym kroku w domu i w szkole pomaga szybciej odnaleźć się w nowej sytuacji i w nowym miejscu. Zadaniem psa jest także uspokojenie dziecka i powstrzymanie go, jeśli ma tendencję do niekontrolowanego wbiegania na ulicę, gdy rodzice przyjeżdżają po nie do szkoły.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze