USA: drugi przypadek zakażenia koronawirusem z Wuhan

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 19:42

Amerykańskie Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) poinformowało w piątek, że w USA pojawił się drugi potwierdzony przypadek zakażenia wirusem z Wuhan; 63 osoby w 22 stanach poddane są badaniom, które mają ustalić, czy również one są zakażone koronawirusem.

63 osoby w 22 stanach poddane są obecnie badaniom Fot. Archiwum

Zakażona wirusem z Wuhan kobieta po 60. r.ż. mieszkająca w Chicago została już hospitalizowana i jest leczona w izolacji, a jej stan jest stabilny - podały lokalne władze.

Dr Nancy Messonnier z CDC jest zdania, że na razie zagrożenie związane z epidemią nowego wirusa jest w Ameryce niewielkie, "ale sytuacja szybko się zmienia".

- Oczekujemy nowych przypadków w USA- dodała Messonnier, wyjaśniła też, że zakażone mogą być osoby, które kontaktowały się z pacjentami, u których wykryto już wirusa. Podkreśliła, że nad wirusem z Wuhan "pracują najlepsi ludzie" z CDC.

Władze Chin poinformowały wcześniej, że wirus spowodował dotychczas śmierć 26 osób i wywołał ponad 800 zakażeń.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że nowy koronawirus jest zagrożeniem dla Chin, ale nie ogłosiła, że istnieje zagrożenie epidemią o zasięgu międzynarodowym. Z kolei w środę prezydent Donald Trump oświadczył, że Stany Zjednoczone mają gotowy plan powstrzymania epidemii.

Większość przypadków zakażeń, wykrytych najpierw w mieście Wuhan, i wszystkie zgony miały miejsce w Chinach, ale nowy koronawirus pojawił się również w Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Japonii, Korei Południowej, Tajwanie i Stanach Zjednoczonych. Jest wysoce prawdopodobne, że w Wielkiej Brytania są również przypadki zakażonych.

Według informacji, do jakich dotarła AFP, stan 177 zakażonych osób jest oceniany jako ciężki. W Chinach udało się dotychczas wyleczyć 34 osoby, które już opuściły szpital.

Władze prowincji Hubei i Guangdong ze stolicą w Kantonie ogłosiły w czwartek pierwszy, najwyższy stopień zagrożenia zdrowia publicznego z powodu nowego wirusa. Do walki z epidemią włączono wojsko i policję.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum