USA: chorowanie na raka coraz częściej jest przyczyną bankructwa

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2011 10:13

Z porównania federalnych rejestrów dotyczących bankructw z danymi chorych na raka w USA wynika, że wraz z coraz dłuższym czasem przeżycia zwiększa się liczba chorych, którym zabrakło pieniędzy.

USA: chorowanie na raka coraz częściej jest przyczyną bankructwa

Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center wspólnie z U.S. Bankrupcy Court przeanalizowali rejestry z zachodniej części stanu Waszyngton dotyczące bankructw oraz dane niemal 232 tys. dorosłych osób, które chorowały na raka w ciągu 14 lat.

Kierujący badaniami Scott Ramsey, ekonomista zajmujący się opieką zdrowotną, a zarazem internista, zauważył, że pacjenci, u których zdiagnozowano raka są narażeni na ogromne obciążenia finansowe - tracą dochody, a jednocześnie muszą pokrywać z własnej kieszeni koszty leczenia.

W ciągu roku od postawienia diagnozy odsetek bankructw rośnie czterokrotnie w porównaniu z resztą populacji. Przeciętny pacjent-bankrut staje się niewypłacalny w 2,5 roku od rozpoznania.

Największe ryzyko bankructwa wiązało się z zachorowaniem na raka płuc i tarczycy oraz na białaczki i chłoniaki. Natomiast osoby po 65. roku życia, objęte ubezpieczeniem Medicare były znacznie mniej narażone na bankructwo niż młodsi chorzy.

Więcej: www.naukawpolsce.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum