USA chcą kontynuacji śledztwa w sprawie pochodzenia SARS-CoV-2

Autor: oprac. JW • Źródło: PAP28 maja 2021 07:30

USA wezwały w czwartek Światową Organizację Zdrowia (WHO) do przeprowadzenia drugiej fazy śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa SARS-CoV-2.

USA chcą kontynuacji śledztwa w sprawie pochodzenia SARS-CoV-2
USA naciskają WHO i Chiny, by dokładniej zbadać pochodzenie koronawirusa. Fot. Shutterstock

 

  • Prezydent USA Joe Biden zwrócił się do amerykańskich agencji wywiadowczych, by "podwoiły wysiłki" w celu zbadania pochodzenia koronawirusa
  • Misja USA przy ONZ podkreśliła, że niezależni eksperci powinni uzyskać pełny dostęp do oryginalnych danych i próbek w Chinach
  • Śledztwo ma sprawdzić m.in. teorię, że ślad dotyczący pochodzenia koronawirusa prowadzi do chińskiego laboratorium. Przywódca USA naciska na Chiny, aby współpracowały w tej sprawie

"Niezwykle ważne jest, aby Chiny zapewniły niezależnym ekspertom pełny dostęp do wszystkich oryginalnych danych i próbek, istotnych dla zrozumienia źródła wirusa i wczesnych etapów pandemii" - przekazała w oświadczeniu misja USA przy ONZ w Genewie.

Prezydent USA zapewnił, że jego kraj będzie nadal "współpracował z partnerami na całym świecie w celu naciskania na Chiny, aby uczestniczyły w pełnym, przejrzystym, opartym na dowodach śledztwie międzynarodowym i zapewniły dostęp do wszystkich istotnych danych i dowodów".

Brak zaufania do chińskich władz

Pod koniec 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach wykryto pierwsze przypadki SARS-CoV-2. Amerykańska administracja wyrażała wątpliwości, czy chińskie władze pozostawiły pierwszej misji międzynarodowych ekspertów pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia w Wuhanie wystarczającą swobodę, by mogła skutecznie prowadzić swoje dochodzenie.

Członkowie tej misji po wizycie w Wuhanie w styczniu i lutym br. za najbardziej prawdopodobną hipotezę uznali przejście patogenu na człowieka ze źródła naturalnego - być może z nietoperzy - poprzez inne zwierzęta, których nie określono.

Jako "skrajnie mało prawdopodobną" ocenili natomiast hipotezę o wycieku wirusa z laboratorium.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum