USA: Kongres odblokuje 6 mld USD na walkę z ebolą?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 grudnia 2014 09:02

Prezydent USA Barack Obama zwrócił się we wtorek (2 grudnia) do Kongresu, aby uruchomił 6,18 mld dolarów na walkę z epidemią eboli w Afryce Zachodniej i poradzenie sobie z zagrożeniem ewentualnego rozprzestrzenienia się tego wirusa w USA.

USA: Kongres odblokuje 6 mld USD na walkę z ebolą?

- Nie możemy wygrać z ebolą bez dodatkowych funduszy - mówił Obama podczas wizyty w Narodowym Instytucie Zdrowia (NIH) pod Waszyngtonem.

- Jeśli chcemy, aby inne kraje dalej mobilizowały się (w walce z ebolą), musimy nadal przewodzić w tych działaniach - podkreślił amerykański prezydent. Przypomniał, że ok. 3 tysięcy Amerykanów, cywilów i wojskowych, wyjechało do Afryki Zachodniej od wybuchu epidemii eboli; pracują oni głównie w najbardziej dotkniętej tą zarazą Liberii.

Obama zaznaczył, że Stany Zjednoczone muszą kontynuować finansowanie badań i pomagać najbardziej dotkniętym epidemią krajom, takim jak Liberia, Gwinea i Sierra Leone, w budowaniu lepszych systemów ochrony zdrowia tak, żeby w przyszłości można było szybko zahamować ewentualne epidemie.

Testy eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi ebola, opracowanej przez koncern GlaxoSmithKline, wykazały, że zwiększa ona odporność na ten wirus i nie powoduje istotnych skutków ubocznych. Badania, które rozpoczęto 2 września, przeprowadzono na 20 zdrowych ochotnikach w USA. Wykazały one, że lek wzmacnia system immunologiczny organizmu i sprzyja wytwarzaniu przeciwciał zwalczających wirusa.

Amerykańscy naukowcy zastrzegli jednak, że testy nadal trwają i jest zbyt wcześnie przesądzać o ich ostatecznym wyniku.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum