×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

UNICEF: wzrosła liczba nastolatków umierających na AIDS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia29 listopada 2013 16:00

Osiągnęliśmy postęp w zapobieganiu przenoszeniu HIV z matki na dziecko; w latach 2005-2012 uniknęliśmy ponad 850 tys. nowych zakażeń wśród niemowląt, jednak w tym samym czasie liczba zgonów spowodowanych AIDS wśród młodzieży wzrosła o 50 proc. - wynika z raportu UNICEF.

UNICEF: wzrosła liczba nastolatków umierających na AIDS
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W niedzielę (1 grudnia) obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Z tej okazji UNICEF opublikował nowy raport na temat HIV i AIDS u dzieci.

Wynika z niego, że w latach 2005-2012 uniknęliśmy ponad 850 tys. nowych zakażeń HIV wśród niemowląt mieszkających w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów. W 2005 r. zakażonych HIV zostało 540 tys. najmłodszych dzieci, a w 2012 r. ich liczba wyniosła 260 tys.

UNICEF zaznacza jednak, że wciąż musimy intensyfikować działania związane z walką z HIV i AIDS wśród młodzieży. W 2012 r. liczba nastolatków żyjących z wirusem HIV wynosiła ok. 2,1 mln. W latach 2005-2012 liczba zgonów spowodowanych AIDS wśród młodzieży w wieku 10-19 lat wzrosła o połowę - z 71 tys. do 110 tys.

UNICEF podkreśla w raporcie, że zaledwie 34 proc. dzieci żyjących z HIV w krajach o niskim i średnim poziomie dochodów poddanych zostało odpowiedniemu leczeniu, w porównaniu z 64 proc. dorosłych (dane za 2012 r.). Szacuje się, że w związku z tym w ubiegłym roku 210 tys. dzieci zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

Według szacunków UNICEF jeśli do 2014 r. zainwestujemy ok. 5,5 mln dolarów w działania prewencyjne, 2 mln nastolatków, szczególnie dziewcząt, może uniknąć zakażenia do 2020 r.

- Jeżeli dołożymy wszelkich starań i będziemy ze sobą współpracować, do 2020 r. możemy zmniejszyć o połowę liczbę nowych zakażeń wśród młodzieży - przekonuje dyrektor generalny UNICEF Anthony Lake.

Działania prewencyjne obejmują m.in. leczenie antyretrowirusowe, zapobieganie przenoszeniu HIV z matki na dziecko, programy edukacyjne, zdrowotne i pomoc społeczną. W Polsce, według Krajowego Centrum ds. AIDS leczeniem antyretrowirusowym objętych jest obecnie 118 dzieci.

- Od 1985 r. w Polsce zarejestrowano ok. 150 zakażeń HIV u dzieci, prawie wszystkie są wynikiem braku rozpoznania zakażenia HIV u matki - powiedziała dr Magdalena Leszczyszyn-Pynka z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prawie wszystkie dzieci żyjące z HIV w Polsce to zakażenia wertykalne, czyli transmisja HIV z matki na dziecko. Według danych Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS w ponad 90 proc. przypadków do zakażenia dochodzi w czasie ciąży, porodu i karmienia piersią.

Społeczny Komitet ds. AIDS zachęca wszystkie kobiety w ciąży do badań w kierunku HIV w ramach kampanii "Pokolenie MINUS". Gdy kobieta wie o zakażeniu, ma niemal 100 proc. szans, że urodzi zdrowe dziecko.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze