UNICEF: troje na pięcioro dzieci nie jest karmionych piersią w pierwszej godzinie życia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 lipca 2018 18:35

Troje na pięcioro noworodków, czyli około 78 mln, nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia - alarmuje UNICEF. Organizacja podkreśla, że karmienie wtedy piersią jest kluczowe dla ratowania życia takich dzieci.

Odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65 proc.), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32 proc.). Fot. Fotolia

UNICEF w komunikacie z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią podkreśla, że noworodki, które są karmione piersią w ciągu pierwszej godziny życia mają większe szanse na przeżycie.

Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO, opóźnienie w karmieniu piersią po porodzie naraża dzieci na choroby i śmierć oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji karmienia piersią. Problem dotyczy w większości dzieci w krajach o niskich i średnich dochodach.

UNICEF podkreśla, że kontakt dziecka ze skórą matki i ssanie piersi stymuluje produkcję mleka matki, w tym siary, zwanej także "pierwszą szczepionką" dla dziecka, która jest bogata w składniki odżywcze i przeciwciała.

"Jeśli chodzi o rozpoczęcie karmienia piersią, to czas gra kluczową rolę. W wielu krajach może to być nawet kwestia życia lub śmierci" - podkreśla cytowana w komunikacie dyrektor generalna UNICEF Henrietta Fore.

''Niestety każdego roku miliony noworodków nie doświadczają korzyści z wczesnego karmienia piersią, a powodów dla których tak się dzieje, można uniknąć. Matki po prostu nie otrzymują wystarczającego wsparcia w karmieniu piersią w ciągu tych kluczowych minut po urodzeniu dziecka, nawet jeśli poród miał miejsce w ośrodku zdrowia i pod opieką personelu medycznego'' - dodaje Fore.

Organizacja podaje, że odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65 proc.), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32 proc.). Niemal dziewięcioro na 10 dzieci urodzonych w Burundi, na Sri Lance i Vanuatu jest karmionych piersią w czasie pierwszej godziny po porodzie. Natomiast w Azerbejdżanie, Czadzie i Czarnogórze ma taką szansę tylko dwoje na 10 najmłodszych.

"Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życiu" - mówi cytowany w komunikacie dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Musimy zrobić wszystko, aby matki mogły otrzymywać odpowiednie wsparcie zarówno od pracowników medycznych, pracodawców, rządów państw, jak i od członków rodziny" - podkreśla.

W raporcie UNICEF i WHO wskazują, że mimo dużego znaczenia wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią wiele noworodków czeka na nie zbyt długo z różnych powodów. Wśród nich wymieniają karmienie dzieci jedzeniem i płynami, w tym mlekiem początkowym, miodem czy wodą z cukrem, które opóźniają pierwszy kontakt noworodka z matką.

Drugim powodem opóźniania karmienia piersią, na jaki wskazują organizacje, jest wzrost liczby cięć cesarskich. Według raportu w latach 2005-2014 liczba cesarskich cięć w Egipcie wzrosła ponaddwukrotnie z 20 proc. do 52 proc. W tym samym okresie odsetek dzieci karmionych piersią spadł z 40 proc. do 27 proc.

Badanie przeprowadzone w 51 krajach pokazuje, że liczba dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest znacznie mniejsza wśród noworodków, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. W Egipcie tylko 19 proc. noworodków było karmionych piersią w ciągu godziny od cesarskiego cięcia. Z kolei wśród dzieci urodzonych drogą naturalną odsetek ten wyniósł 39 proc.

Kolejnym problemem wskazanym w raporcie jest luka w jakości opieki zapewnianej matkom i noworodkom. Według raportu obecność wykwalifikowanych położnych nie wydaje się wpływać na liczbę noworodków karmionych piersią w pierwszej godzinie życia. W latach 2015-2017 w 58 krajach świata liczba porodów w ośrodkach zdrowia wzrosła o 18 proc., podczas gdy liczba dzieci karmionych piersią wzrosła tylko o 6 proc. W wielu przypadkach dzieci zabierane są od matek od razu po porodzie, a wsparcie przez personel medyczny jest ograniczone.

UNICEF podkreśla, że noworodki po raz pierwszy karmione piersią w czasie od 2 do 23 godzin po porodzie są o 33 proc. bardziej narażone na śmierć niż karmione piersią w ciągu godziny od przyjścia na świat. Pośród noworodków, które zaczęły być karmione piersią dzień po porodzie lub później, ryzyko zgonu jest dwa razy większe.

Organizacje apelują, aby rządy państw, darczyńcy i inne osoby, które podejmują decyzje, przyjęły regulacje ograniczające promowanie mleka początkowego i innych substytutów mleka matki. Organizacje zachęcają także kraje do ulepszenia przepisów, które pomogą wszystkim matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w pierwszej godzinie życia dziecka, a także w kontynuacji karmienia piersią.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum