UNAIDS: największa grupa nosicieli HIV to mieszkańcy Afryki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 czerwca 2011 08:53

Brak środków materialnych, dostępu do oświaty i brak uświadomienia ludności sprawia, że 22,5 miliona spośród 33,3 miliona nosicieli wirusa HIV na świecie to mieszkańcy Afryki - wynika z najnowszych danych UNAIDS .

UNAIDS: największa grupa nosicieli HIV to mieszkańcy Afryki
Na Czarnym Kontynencie kraje najtragiczniej dotknięte AIDS to Suazi (25,9 proc.), Botswana (24,8 proc.), Lesoto (23,6 proc.) i Afryka Południowa (17,8 proc). Rzadkie wyjątki stanowią: Madagaskar, gdzie tylko 0,2 proc. ludności to nosiciele wirusa, i Angola - 2 proc.

W Kenii, gdzie - według UNAIDS - nosiciele stanowią 6,3 proc. mieszkańców, rząd finansuje leczenie środkami antyretrowirusowymi, jednak na obszarach wiejskich są one trudno dostępne: aby kupić prezerwatywy, trzeba często pokonywać pieszo wiele kilometrów.

Jedna z założycielek stowarzyszenia kobiet - nosicielek wirusa HIV Power Women Group w dzielnicy slumsów Kibera w stolicy kraju, Nairobi, Rosemary Adhiambo zapewnia, że miejscowe kliniki rozdają gratis prezerwatywy, jednak "mężczyźni bardzo niechętnie ich używają". "Nawet wówczas, kiedy im mówisz, że jesteś nosicielką" - dodaje.

Rosemary Adhiambo wskazuje przede wszystkim na nędzę ludności jako przyczynę szerzenia się AIDS: "Są kobiety zarażone, które prostytuują się, aby dać jeść swym dzieciom. W ten sposób udaje im się utrzymać rodzinę, ale choroba się rozprzestrzenia".

Dyrektor Regionalnego Biura ds. AIDS, Gruźlicy i Malarii w Światowej Organizacji Zdrowia David Okello mówi, że kluczem do zahamowania ekspansji AIDS jest świadomość własnej choroby, ponieważ "ci, którzy nie wiedzą, że są chorzy, nie mają dostępu do leczenia".

Powszechne badanie krwi całej ludności, to - według Okello - warunek podjęcia skutecznej walki z AIDS. Drugi warunek to wyasygnowanie 10 miliardów dolarów na leczenie nosicieli wirusa HIV.

Raport ogłoszony we wrześniu ub.r. przez Światową Organizację Zdrowia, UNICEF i UNAIDS ujawnia, że leczeniem objętych jest od 50 do 80 proc. zakażonych wirusem w takich krajach, jak Etiopia, Zambia, Namibia i Suazi, podczas gdy w Ruandzie i na Kubie - 100 proc.

W przeciwieństwie do Afryki Ameryka Łacińska jest kontynentem, na którym liczba nowych zakażeń wirusem HIV w porównaniu z rokiem 2000 zmalała. ONZ uważa za kraj przodujący w walce z epidemią AIDS Brazylię, w której mieszka jedna trzecia wszystkich nosicieli - 592 914 osób zarażonych od 1980 r. Od 2009 roku w Brazylii rozdano bezpłatnie ok. 480 milionów prezerwatyw. Drugim wielkim osiągnięciem Brazylii w walce z AIDS jest doprowadzenie do tego, że Światowa Organizacja Handlu uznała wyższość prawa do tanich leków nad ochroną praw patentowych.

Na Kubie, gdzie - według UNAIDS - do 2010 r. zdiagnozowano 12 000 nosicieli wirusa HIV, przychodzi rocznie na świat zaledwie jedno lub dwoje dzieci będących nosicielami wirusa.

Dyrektor UNAIDS na Amerykę Łacińską Cesar Nunez zapewnił, że w połowie krajów regionu "ponad 70 proc. nosicieli wirusa VIV korzysta z leczenia farmakologicznego", jednak 800 000 nie ma do niego dostępu z braku środków.

Najgorsza sytuacja panuje na Haiti, gdzie notuje się 46 proc. - 120 000 - spośród wszystkich przypadków zakażenia wirusem HIV występujących na Karaibach. Z leczenia środkami antyretrowirusowymi korzysta na Haiti tylko 43 proc. zarażonych. Trzęsienie ziemi na Haiti pogorszyło sytuację, zwłaszcza wskutek przemocy seksualnej panującej w obozach dla bezdomnych, w których nadal przebywa 800 000 ludzi.

Nowa deklaracja w sprawie walki z AIDS, która zostanie ogłoszona przez ONZ w przyszłym tygodniu podczas spotkania na wysokim szczeblu, ma położyć główny nacisk na działania prewencyjne - na zapobieganie zakażeniom wirusem HIV.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum