U ponad 3 mln osób w Polsce można rozpoznać zaburzenia związane z używaniem alkoholu

Autor: KL, PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 09:34

Wraca moda na wódkę. Jej ceny nie rosną, przez co jest coraz łatwiej dostępna. Pomaga też jej sprzedaż w niewielkich butelkach - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

U ponad 3 mln osób w Polsce można rozpoznać zaburzenia związane z używaniem alkoholu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Według gazety, który powołuje się na dane Nielsen Polska, bieżący rok jest drugim z rzędu, w którym sprzedaż napojów spirytusowych rośnie.

Jak podaje DGP dynamika osiągnięta do końca czerwca już kilkukrotnie przekracza tę z pierwszego półrocza 2018 r., ale też z całego ubiegłego roku. Polacy wypili w 2018 r. ponad 143 mln litrów mocnego alkoholu, o 6,7 proc. więcej niż przed rokiem.

Jak podaje dziennik, powrót do mocnych alkoholi zaczynają odczuwać policja i pracodawcy.

Przypomnijmy. Znaczący wzrost spożycia wódki po kilku latach jego utrzymywania się na stałym poziomie ok. 3 l na osobę, odnotowano już w 2017. Jak ustalono, obecnie Polak wypija rocznie średnio 3,3 litra tego alkoholu.

Jak informuje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, w Polsce alkoholu nadużywa blisko 12 proc. dorosłych - nadużywa tzn. pije go w sposób powodujący szkody dla zdrowia. U ponad 3 mln osób można rozpoznać zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

Jak informowała nas PARPA z szacunków WHO wynika, że w Polsce wielkość spożycia napojów alkoholowych będzie rosła. Wśród krajów europejskich nasz kraj jest w pierwszej piątce tych, w których przewiduje się największy wzrost w tym obszarze. Szacuje się, że w 2025 r. spożycie w Polsce może wynieść 12,3 l alkoholu na jednego mieszkańca. 

Z tego powodu Agencja na początku 2019 r. apelowała o wprowadzenie skutecznych działań zmniejszających spożycie alkoholu. Jak mówił nam wcześniej Krzysztof Brzózka, ówczesny dyrektor  PARPA koszty ponoszone na walkę z nadużywaniem alkoholu to opłacalna inwestycja dla państwa. Szacuje się, iż koszty ponoszone z powodu utraconej produktywności w wyniku przedwczesnej umieralności z powodu nadużywania alkoholu i uzależnienia wynoszą w Polsce ok. 30 mld zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze