U niektórych ozdrowieńców nawet po pół roku utrzymuje się wysoki poziom przeciwciał

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 08 grudnia 2020 09:12

W RCKiK w Warszawie dawców osocza jest coraz więcej. Miesiąc temu pojawiało się 10-12 osób dziennie - teraz nawet pięć raz więcej. To efekt między innymi tego, że więcej osób przechorowało Covid-19 i więcej jest ozdrowieńców. Działają też apele o oddawanie osocza. Poprawia się również organizacja pobrań.

U niektórych ozdrowieńców nawet po pół roku utrzymuje się wysoki poziom przeciwciał
Fot. archiuwm/WSzW w Gorzowie Wlkp.

Dawców przybywa też m.in. na Podlasiu - tylko w listopadzie do Centrum Krwiodawstwa w Białymstoku zgłosiło się 500 osób. - rekordzista oddał osocze 11 razy.

Teoretycznie jedna osoba może podzielić się aż 25 litrami osocza w ciągu roku. W praktyce o sukcesie można mówić jeśli uda się wykonać trzy-cztery pobrania. Z upływem czasu przeciwciał jest bowiem coraz mniej.

Jak podkreśla Małgorzata Antończyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu, są jednak i takie osoby, które oddają od pół roku osocze i nadal utrzymuje się u nich wysoki poziom przeciwciał.

Pobranie osocza przebiega zgodnie z określonymi procedurami i harmonogramem. Pierwsze trzy donacje mogą być przeprowadzone w odstępie tygodnia. Potem można oddać osocze po kolejnych dwóch tygodniach odstępu, kolejne odstępy to też dwa tygodnie.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum