Tylko niektóre osoby otyłe mogą uchronić się przed chorobami serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2010 19:35

Ludzie otyli, ale tylko ci zdrowi metabolicznie, nie znajdują się w grupie ryzyka chorób układu krążenia.

Takie osoby, pomimo otyłości, stanowią jednak niewielki odsetek tych, u których zdiagnozowano otyłość – mówili eksperci z Holandii podczas 92. dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego.

Z przeprowadzonych w Holandii badań wynika, że jedynie 6,8 proc. osób otyłych może pochwalić się zdrowiem metabolicznym, które oznacza prawidłowy poziom cholesterolu, prawidłowe ciśnienie tętnicze, brak objawów chorób układu krążenia i cukrzycy, a także brak dyslipidemii, czyli zaburzeń w metabolizmie lipidów.

Naukowcy skupili się na grupie otyłych osób uczestniczących w badaniach PREVEND (Prevention of Renal and Vascular Endstage Disease). Wśród 1325 badanych w wieku od 28 do 75 lat jedynie 90 osób można było określić mianem "zdrowych metabolicznie". W ciągu 7,5 roku choroba układu krążenia rozwinęła się u jednej z nich.

– Niektóre otyłe osoby mają normalny profil ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, jednak niezwykle ważne jest, aby profil ten był regularnie obserwowany – mówi dr Andr van Beek z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Groningen.

Badacz dodaje jednak, że zdrowie metaboliczne nie uchroni ich przed innymi przypadłościami związanymi z otyłością, chociażby takimi jak choroby mięśni i stawów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum