Tylko 3 proc. palaczy udaje się rzucić nałóg w ciągu roku

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 27 czerwca 2017 11:46

Jak informuje Konstantinos Farsalinos, grecki kardiolog, tylko 3 proc. spośród 1,3 mld palaczy udaje się rzucić nałóg w rok. Farsalinos swoim pacjentom radzi by najpierw spróbowali rzucić palenie sami. Jeśli to się nie powiedzie, drugim wyborem są dopuszczone do obrotu leki wspomagające rzucanie palenia. Gdy zawiodą, zaleca produkty alternatywne.

Tylko 3 proc. palaczy udaje się rzucić nałóg w ciągu roku
Fot. archiwum

Zgodnie z badaniami bez środków wspomagających palenie udaje się rzucić tylko 5 procentom. W pierwszym roku - tylko 3 procentom. Dlatego najlepszy sposób postępowania z palaczami polega na przedstawieniu im wszystkich dostępnych informacji i opcji leczenia, tak by mogli wybrać dla siebie tę najodpowiedniejszą.

Zdaniem specjalisty lekarz powinien zrobić wszystko, co w jego mocy, by pacjent rzucił nałóg. Na tym opiera się teoria harm reduction, czyli obniżonej szkodliwości palenia - skoro nie można sprawić, by palacze zerwali z nałogiem, który niszczy ich zdrowie, należy minimalizować jego groźne skutki. Tyle, że w wielu przypadkach pacjenci nie rzucają nałogu, tylko zamieniają tradycyjne papierosy na środki alternatywne.

Nie jest to sytuacja idealna, ale przynajmniej zażywają nikotynę bez spalania tytoniu, podczas którego dochodzi do wyzwalania substancji smolistych i toksycznych gazów powodujących raka, choroby sercowo-naczyniowe i układu oddechowego. Większość stosujących alternatywy dla tradycyjnych papierosów, na co dzień albo rozstała się z nałogiem, albo znacząco ograniczyła stosowanie papierosów tradycyjnych.

Naukowcy prowadzą badania, niezależne od producentów papierosów i rządzeń alternatywnych (e-papierosy, system IQOS), które odpowiedzą, na ile są one mniej szkodliwe od tradycyjnych papierosów. 

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum