Tydzień walki z chorobami tarczycy: specjaliści o ich wpływie na zaburzenia pracy serca

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2012 19:19

"Tarczyca mówi, serce słucha" - tak ujmują znaczenie tego narządu specjaliści, którzy wzięli udział w zorganizowanej w Warszawie konferencji z okazji Międzynarodowego Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy ( 21-25 maja).

Tydzień walki z chorobami tarczycy: specjaliści o ich wpływie na zaburzenia pracy serca
Obchody organizowane są w związku ze Światowym Dniem Tarczycy (25 maja). Tegoroczny Tydzień poświęcony jest związkowi między chorobami tarczycy a ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego. Niedoczynność i nadczynność tarczycy zaburzają pracę serca.

Problemy z tarczycą ma ponad 300 mln ludzi na całym świecie - nawet połowa z nich o tym nie wie. Polscy endokrynolodzy szacują, że zaburzenia czynności gruczołu tarczowego dotyczą 22 proc. mieszkańców naszego kraju, głównie kobiet. Panie zapadają na choroby tarczycy osiem razy częściej niż panowie, zwykle też w znacznie młodszym wieku.

By tarczyca prawidłowo funkcjonowała, niezbędny jest jod. Jak przypomniał prof. Andrzej Lewiński, konsultant krajowy ds. endokrynologii, dzięki rozpoczętemu już w roku 1935 jodowaniu soli nie ma w naszym kraju problemów z powiększeniem tarczycy (wole) czy spowodowany niedoborem jodu w czasie ciąży niedorozwój umysłowy (kretynizm). Dodatkową porcję jodu podaje się profilaktycznie kobietom ciężarnym

Spożycie soli w Polsce jest zbyt wysokie (średnio 15 gramów dziennie) - jednak rolę źródła jodu mogą też pełnić niektóre wody mineralne oraz mleko. Większość chorób tarczycy można podzielić na związane z jej niedoczynnością i nadczynnością. Jak mówił prof. Lewiński, osoba z nadczynnością odczuwa "wewnętrzne drżenie", jest rozdrażniona i osłabiona, chudnie, poci się, ma kłopoty ze snem, a serce bije jej szybko.

Nadczynność to problem około 2 proc. dorosłych w Polsce. W przypadku niedoczynności (5 do 7 proc. dorosłych kobiet i ok. 1 proc. mężczyzn) tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów, co spowalnia procesy metaboliczne w organizmie.

Wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy daje większości pacjentów szansę na normalne, zdrowe życie. Wstępna diagnostyka tarczycy polega przede wszystkim na kontroli poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. Jest on wydzielany przez przysadkę mózgową i wpływa na produkcję hormonów tarczycy.

O to badanie powinny się upominać zwłaszcza osoby, które obserwują u siebie objawy sugerujące chorobę tarczycy - przewlekłe zmęczenie i senność, nadpobudliwość i nerwowość, zmianę masy ciała bez wyraźnej przyczyny, nietolerancję zimna, suchą skórę na kolanach i łokciach, łamliwe włosy, nadmierne pocenie, powiększoną tarczycę czy guzki na szyi.

Od 21 do 25 maja w 5 polskich miastach: Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu 800 dorosłych osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań poziomu hormonów TSH i anty-TPO. Pozwoli to ustalić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum