Tydzień Świadomości Czerniaka: ochrona przed słońcem konieczna już w maju

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2012 17:14

Rozsądne korzystanie z wiosennego słońca może nas uchronić przed poparzeniem słonecznym, które jest jednym z ważniejszych czynników ryzyka czerniaka skóry - przypominają dermatolodzy i onkolodzy w Tygodniu Świadomości Czerniaka.

Tydzień Świadomości Czerniaka: ochrona przed słońcem konieczna już w maju
Specjaliści zwracają uwagę, że w maju po raz pierwszy po zimie wystawiamy się na silne promieniowanie słoneczne.

- To może skończyć się poparzeniem, dlatego opalajmy się z umiarem, stosując preparaty z wysokimi filtrami, a przede wszystkim sprawdzajmy naszą skórę - apeluje prof. Piotr Rutkowski z Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii w Warszawie, jeden z inicjatorów powstania Akademii Czerniaka.

Ekspert przypomina, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce liczba zachorowań na czerniaka wzrosła o 300 proc. Obecnie na ten najgroźniejszy z nowotworów skóry zapada 2,5-3 tys. Polaków rocznie, a 40 proc. przypadków choroby kończy się zgonem.

Zdaniem prof. Rutkowskiego, sytuacja ta związana jest z niską świadomością Polaków na temat właściwej profilaktyki i możliwości wczesnej diagnostyki czerniaka. W rezultacie większość chorych zgłasza się do lekarza zbyt późno, gdy nowotwór jest już w zaawansowanym stadium rozwoju.

Onkolog podkreśla, że profilaktyka czerniaka jest prosta i polega na unikaniu nadmiernego narażenia na promienie słoneczne, stosowaniu kremów z wysokimi filtrami UVA i UVB, noszeniu okularów przeciwsłonecznych oraz omijaniu solarium.

Najbardziej narażone na czerniaka są osoby o włosach jasnych blond lub rudych, jasnych oczach i jasnej cerze, często piegowatej, z pieprzykami, przebarwieniami i innymi zmianami skórnymi, opalające się z trudem i podatne na oparzenia słoneczne. Prof. Rutkowski ocenia, że 65 proc. Polaków mieści się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na czerniaka.

Według prof. Rutkowskiego, regularne oglądanie skóry w celu szybkiego zidentyfikowania ewentualnych nowych i nietypowych zmian jest niezbędnym elementem profilaktyki i wczesnej diagnostyki czerniaka. Jeżeli znamię, narośl lub pieprzyk są asymetryczne, mają poszarpane, nieregularne brzegi, niejednolity kolor (w tym czerwony lub czarny), średnicę większą niż 0,5 cm lub ulegają ciągłym zmianom konieczne jest zgłoszenie się do dermatologa lub chirurga onkologa.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP w kwietniu 2011 r. na losowej próbie 1002 Polaków po 15. roku życia wynika, że na konsultacje medyczne najczęściej decydują się osoby o skórze oliwkowej lub brązowej, które są mniej obarczone ryzykiem czerniaka, niż ludzie o jasnej karnacji. Odsetek zgłoszeń z obu tych grup wyniósł odpowiednio - 44 proc. i 23 proc.

Onkolog prof. Zbigniew Nowecki z Centrum Onkologii w Warszawie, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka przypomina, że wczesne wykrycie czerniaka daje nawet 90 proc. szans na całkowite wyzdrowienie.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum