Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka po raz ósmy w Warszawie

Autor: LJX/Rynek Zdrowia • • 24 września 2013 19:25

Ostatni tydzień września obchodzony jest co roku na całym świecie jako Światowy Tydzień Siatkówki Oka (World Retina Week). W Polsce będzie obchodzony po raz ósmy.

Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka po raz ósmy w Warszawie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Z tej okazji 26 września br. zainicjowany zostanie europejski projekt badawczy, którego celem jest wytypowanie genów odpowiedzialnych za genetycznie uwarunkowane choroby siatkówki oka podczas otwartego seminarium edukacyjnego "Rozproszyć mrok”.

27 września, na Placu Konstytucji w Warszawie stanie pierwsze w Polsce Wielkie Miasteczko Okulistyczne, w którym od godz. 10:00 do 18:00 będzie można bezpłatnie wykonać badania pod kątem chorób siatkówki oka, jaskry i zespołu suchego oka, a wynik skonsultować z okulistą.

Celem akcji jest zachęcanie do profilaktycznych badań okulistycznych i edukacja społeczeństwa w zakresie chorób siatkówki oka m.in. takich jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy cukrzycowy obrzęk plamki.

Powyższe działania edukacyjne są szczególnie potrzebne w Polsce, gdyż jak wynika z badań TNS Polska, co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a  tyle samo nie posiada żadnej wiedzy na temat chorób siatkówki oka, która jest jedną z trzech przyczyn utraty wzroku na świecie.

Organizatorami VIII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka są: Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenie AMD.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze