Tychy: otwarto centrum opieki dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 czerwca 2017 20:53

Sala doświadczania świata, ogród sensoryczny, pokoje pachnące miętą czy czekoladą oraz wolontariusze chętni do zabawy i pomocy - to wszystko czeka na dzieci w centrum opieki dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci "Świetlikowo", otwartym we wtorek (20 czerwca) w Tychach.

Tychy: otwarto centrum opieki dziennej dla nieuleczalnie chorych dzieci
Fot. Flickr/Todd Wickersty (CC BY-SA 2.0)

Ośrodek stworzyła Fundacja Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach, która od 2009 roku prowadzi hospicjum domowe dla dzieci z terenu całego województwa śląskiego. Fundacja obejmuje bezpłatną opieką ok. 40 małych pacjentów i ich rodzin w miejscu ich zamieszkania.

- Pomysł na Centrum Opieki Dziennej zrodził się podczas wizyt w domach pacjentów, kiedy widzieliśmy, jak bardzo zmęczeni są nieraz ich rodzice. Dziecko znajdzie w nim dobrą opiekę, a rodzice mają okazję złapać w tym czasie oddech - powiedziała prezes fundacji Natasza Godlewska.

Centrum powstało w przekazanym przez miasto obiekcie, w którym kiedyś mieściło się przedszkole. Koszty remontu to ok. 360 tys. zł, pozyskano je od darczyńców w formie finansowej i rzeczowej - np. salę doświadczania świata sfinansowała Fundacja Auchan.

Przy ośrodku działa ogród sensoryczny ze ścieżką umożliwiającą poczucie pod stopami różnych faktur oraz ogródkiem babci, gdzie można skosztować truskawek i poziomek prosto z krzaczka. W ośrodku na dzieci czekają rehabilitanci, logopeda, psycholog, a kiedy będą potrzebowały odpoczynku, wolontariusz zagra na gitarze lub poczyta książkę przy łóżeczku. - Nasze dzieci odejdą szybciej niż ich rówieśnicy, ale nie zmienia to faktu, że wszystkie potrzebują ciepła, bliskości i pomocy - podkreśliła prezes Godlewska.

Centrum może jednorazowo sprawować opiekę na dziesięciorgiem dzieci w wieku od 0 do 18 lat. Działa od godz. 7 do 17. Zapewniono też dowóz dzieci do ośrodka. - Nie planowaliśmy tego, ale w procesie kwalifikacji okazało się, że części rodziców nie stać na samochód i dzieci nie miałyby jak dojechać - wyjaśniła Natasza Godlewska.

Na opiekę nad dziećmi fundacja pozyskała grant z Unii Europejskiej w wysokości 2 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum