Tychy: enteroskopia bardziej przyjazna pacjentowi

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 11 marca 2011 09:55

Pierwsze w Polsce badanie jelita cienkiego techniką spiralnej enteroskopii wykonano niedawno w H-T. Centrum Medycznym w Tychach.

Tychy: enteroskopia bardziej przyjazna pacjentowi
- Ta wysokospecjalistyczna technika umożliwia endoskopowe badanie jelita cienkiego w sposób mniej inwazyjny od stosowanych technik jedno- i dwubalonowych enteroskopii, także wykonywanych w naszym Centrum. Sam zabieg jest krótszy i wiąże się z mniejszym obciążeniem dla chorego - tłumaczy dr Tomasz Romańczyk, który przeprowadzał zabieg.

- Enteroskopia jest jedyną opcją małoinwazyjnej techniki badania i leczenia chorych, u których wymagane jest w trakcie oceny jelita cienkiego pobranie biopsji do badań histologicznych czy wykonanie takich zabiegów, jak hamowanie krwawienia lub polipektomia polipów jelita - dodaje dr Romańczyk, który wcześniej uczestniczył w szkoleniu z zakresu spiralnej enteroskopii w Czechach.

Szkolenie odbyło się w Szpitalu w Kolinie koło Pragi. Lecznica ta wykonuje najwięcej w Czechach (ok. 50) takich badań rocznie. Technikę spiralnej enteroskopii mogą wykonywać jedynie biegli endoskopiści z dużym doświadczeniem.

- Wykonujemy ok. 15-20 badań enteroskopii rocznie. To znacznie zaniżona liczba w stosunku do potrzeb, co wynika z ograniczonego finansowania w ramach kontraktu z NFZ. Należy przyjąć, że wskazań do tego typu badań  będzie  ok. 50 na 2 mln mieszkańców w ciągu roku, czyli niedużo w skali kraju - zaznacza dr Tomasz Romańczyk.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum