Tychy. Dwie innowacyjne artroskopie stawu barkowego w szpitalu Megrez. To pierwsze takie zabiegi w historii lecznicy
Dwie artroskopie stawu barkowego w Szpitalu Megrez w Tychach. To pierwsze tego typu specjalistyczne operacje w 50-letniej historii lecznicy. Liczba zabiegów - w ramach kontraktu z NFZ - ma rosnąć.
- W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach zostały przeprowadzone innowacyjne zabiegi artroskopii stawu barkowego
- To pierwsze tego typu operacje od początku istnienia tyskiej lecznicy. Zabiegów ma być znacznie więcej
- Szpital Megrez powoli wraca do normalności po pandemii koronawirusa. Na początek przekształca się w szpital hybrydowy
Jak przypominają przedstawiciele szpitala Megrez w Tychach, artroskopia stawu barkowego to profesjonalny i małoinwazyjny zabieg, który pomaga pacjentom przywrócić sprawność ich uszkodzonego stawu.
Szpital w Tychach: pierwsze tak innowacyjne artroskopie
- Umożliwienie wykonania artroskopii w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia to spory krok w stronę polepszenia warunków leczenia oraz rozszerzenia działalności medycznej Szpitala Megrez – zaznacza lecznica.
Zabiegi przeprowadzono na przełomie maja i czerwca.
– To pierwsze tak specjalistyczne operacje stawu barkowego w 50-letniej historii tyskiego szpitala - podkreśla ordynator oddziału chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu Mateusz Hanslik.
Zostały one przeprowadzone przez lek. Michała Łaszczycę, specjalistę z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Wraz z lekarzami oddziału wykonał operację na dwóch pacjentach, w tym na jednym ze zwichnięciem stawu barkowo-obojczykowego.
– Liczba wykonywanych artroskopii stawu barkowego w szpitalu będzie stale rosła – zapowiada ordynator Hanslik i wyjaśnia: – Kontuzje tego stawu są dosyć częste, zwłaszcza u sportowców amatorów albo u osób, które uległy wypadkom. Tymczasem niewiele ośrodków wykonuje operacje nowoczesną techniką endoskopową, w większości są to prywatne kliniki. U nas będą wykonywane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo przynoszą pacjentom wiele korzyści: są małoinwazyjne, minimalizują ryzyko powikłań i pozwalają pacjentom na szybki powrót do zdrowia.
Megrez w Tychach przekształca się w szpital hybrydowy
Przedstawiciele tyskiego szpitala dodają, że placówka powoli wraca do działalności sprzed pandemii. Od czerwca przekształca się w szpital hybrydowy.
- Nadal świadczona jest opieka wielospecjalistyczna dla pacjentów zakażonych koronawirusem z województwa śląskiego, którzy wymagają specjalistycznego leczenia w zakresie chorób zakaźnych, wewnętrznych, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, okulistyki, otolaryngologii oraz neonatologii. Równocześnie jednak szpital otwiera się stopniowo na pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2 – wyjaśniają.
To m.in. pacjenci czekający na planowe operacje na oddziałach zabiegowych, m.in.: ortopedii, chirurgii, okulistyce, laryngologii, częściowo ginekologii i położnictwie.
Do działalności sprzed pandemii wróciły jak dotąd szpitalne zakłady rehabilitacji, diagnostyki obrazowej i badań laboratoryjnych. Z kolei oddział ortopedyczny wraca do zabiegów planowych z zakresu endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz chirurgii urazowej. Dodatkowo – oprócz artroskopii stawu barkowego – w ramach rozszerzania usług medycznych oddziału wykonywane będą endoprotezoplastyki stawu skokowego i artroskopie stawu kolanowego z rekonstrukcją więzadeł.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)