Twórca szczepionki na Covid: przed końcem 2021 r. nie można oczekiwać powrotu do normalności

Autor: dw.com/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 16:09

Współzałożyciel niemieckiej firmy Biontech, twórca szczepionek przeciwko COVID-19, Ugur Sahin nie spodziewa się powrotu do normalnej sytuacji przed końcem 2021 roku. Jego zdaniem „absolutnie konieczne” jest osiągnięcie wysokiego wskaźnika szczepień przeciwko koronawirusowi przed jesienią przyszłego roku.

Twórca szczepionki na Covid: przed końcem 2021 r. nie można oczekiwać powrotu do normalności

Może się to udać - powiedział brytyjskiej telewizji BBC.

Szczepionka opracowana przez Biontech i amerykańskiego giganta farmaceutycznego Pfizer jest jedną z nadziei w walce z pandemią. Szef firmy, Sahin, ogłosił, że opracowana szczepionka będzie dostępna już pod koniec tego roku lub na początku 2021 roku - „jeśli wszystko pójdzie dobrze”. Jednak mówił o „ciężkiej zimie” i podkreślał, że dostępne wkrótce szczepionki nie będą miały większego wpływu na zbliżająca się zimę.

Celem Biontech jest dostarczenie ponad 300 milionów dawek szczepionki do kwietnia przyszłego roku.

Firma Biontech z siedzibą w Moguncji i jej amerykański partner Pfizer trafiły na pierwsze strony gazet w zeszłym tygodniu, ogłaszając, że obecne badania kliniczne wykazały ponad 90-procentową skuteczność ich kandydata na szczepionkę. Firma Biontech została założona w 2008 roku przez Sahina, jego żonę Özlem Türeci i austriackiego badacza nowotworów Christopha Hubera.

Dwa lata temu firma podpisała umowę o współpracy z firmą Pfizer, która została rozszerzona o opracowanie szczepionek w marcu br. w związku z pandemią koronawirusa. Badania Biontech rząd Niemiec wsparł sumą 375 mln euro.

Czytaj:dw.com

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum